Vaata lahtiolekuaegu

RaRa ligipääsetavuse teatis

Sinu ees olev veebileht rara.ee kuulub Eesti Ravusraamatukogule ja on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.1 AA juurdepääsetavuse suunistele ja avaliku teabe seaduse §32 alusel kehtestatud ligipääsetavusnõuetele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad veebilehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Teatise lõpus on välja toodud kontaktandmed, kuhu pöörduda, kui veebilehe ligipääsetavusega ilmneb probleeme.

Nõuetele vastavuse olek

https://www.rara.ee veebileht vastab osaliselt ligipääsetavusnõuetele allpool loetletud põhjuste tõttu.
Pimedate raamatukogu alamleht https://www.rara.ee/pimedate-raamatukogu/ vastab täielikult ligipääsetavuse nõuetele.

Sisu ja funktsioonid, mis ei ole ligipääsetavad

Allpool loetletud sisu ja funktsioonid on mittevastavuses õigusnormidega

Alternatiivtekstid ja ligipääsetavad nimed 9.1.1.1

  • Galeriivaadetes võib esineda liiga pikki alternatiivtekste, kuna alternatiivtekstidena on kasutatud raamatute pealkirju. 9.1.1.1 (WCAG 1.1.1 A)
  • Veebilehel esineb sarnase sisuga linke, mis viitavad samale allikale. WCAG 2.4.4 A
  • Asukohad alamelehel puudub kaardiga komponentide juures <iframe> elemendil ligipääsetav nimi WCAG 4.1.2 A

Subtiitrid

  • Otseülekannete videotel võib esineda subtiitrite puudumist 9.1.2.4 (WCAG 2.1.4 AA)
  • Ettesalvestatud videotel puuduvad kirjeldustõlked. 9.1.2.5 (WCAG 2.1.5 AA)

Kontrastsus

  • Avalehe pildigaleriides ja kõigil piltidega varustatud alamlehtedel nt uudiste sektsioonid, esineb kontrastsuse mittevastavust. Teksti ja tausta suhe ei vasta kontrastsusmiinimumile. 9.1.4.3( WCAG 1.4.3 AA.)

Navigeerimine

  • Asukohad alamlehel esineb tabuleerimisvigu, kõik interaktiivsed elemendid ei ole tabulaatoriga ligipääsetavad. 9.2.1.1. (WCAG 2.1.1 A)
  • Kõik pealkirjad ei ole järjestatud alamlehtedel hierarhiliselt 9.2.4.6 (WCAG 2.4.6 AA)

Kolmanda osapoole komponendid

  • Kasutaja autentimise komponent ei vasta täielikult ligipääsetavuse nõuetele. Võib esineda probleeme tugitehnoloogiatega ligipääsemisel.
  • Bürokratt – reaalajas suhtlemine klienditeenindajaga. Kõik funktsioonid ei ole selles kolmanda osapoole lahenduses ligipääsetavad. Rakendust ei saa tugitehnoloogia abil sulgeda.

Allpool loetletud sisule ja funktsioonidele rakendub ebaproportsionaalne koormus

Kuna raamatute kaanepildid galeriidesse võetakse teistest süsteemidest, siis ei saa rara.ee vastutada nende kvaliteedi eest kontrastsuse vaates ja kontrastsuse tagamiseks peaks tegema liiga suuri pingutusi.

Allpool loetletud sisu ja funktsioonid ei kuulu kohaldatavate õigusnormide kohaldamisalasse

Veeb on loodud peale 2019. aastat ja selles ei ole õigusnormidele mittekohalduvat sisu.

Kasutusjuhis

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 2 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu põhisisu juurde” ja “Juurdepääsetavus”.

“Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja menüü ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Samuti kohaldub koduleht veebilehitsejatesse sisse ehitatud teksti ja värvi adapteerimise tööriistadele.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 10-s tuleb selle avamiseks klikkida all vasakul Windowsi logoga nupule ja vajutada samal ajal klaviatuuril plussmärgiga (+) nupule nii mitu korda, kui mitu korda soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samaaegselt Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga (-) nupule.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks “Zoom Page”, mis lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome’i jaoks AutoZoom.

Autentimiskomponent kasutab stiilivahetajat.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

Tagasiside

Me püüame pidevalt parandada teie ees oleva veebilehe ligipääsetavust. Kui te soovite anda tagasisidet ligipääsetavuse kohta või on midagi vajalikku jäänud teie jaoks ligipääsmatuks, siis palun võtke meiega ühendust allpool olevate kontaktide kaudu.

E-post: [email protected]
Telefon: 630 7101

Vastame teile tavaliselt E-R kl 10-17.

Järelevalveasutus

Avalike teenuste veebide ja rakenduste ligipääsetavuse osas teostab järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.

Veebileht: Eraklient | Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet
E-post: [email protected]

Telefon: 667 2000

Teatise koostamine

Käesoleva ligipääsetavuse teatis on koostatud arenduspartneri ja enesehindamise põhjal.

Käesolev teatis on koostatud 12.04.2024.