Vaata lahtiolekuaegu
RaRa majanäitus

Rahvusraamatukogu vana ja uus algus 

2021. aasta lõpul suleti mitmeaastaseks rekonstrueerimiseks rahvusraamatukogu hoone – Eesti 20. sajandi arhitektuuri üks tippteoseid, mille avamine 1993. aastal tähendas midagi palju enamat kui lihtsalt ühe raamatukoguhoone valmimist. See maja on kultuuri-, info- ja kommunikatsioonikeskus, ehitamise ajal laulva revolutsiooni sündmuste keskmes rahvast liitnud kultuuriobjekt, mis oma monumentaalsuses sümboliseerib eesti kirjasõna ja kultuuri kaitsjat.

Arhitekt Raine Karbi ja sisearhitekt Sulev Vahtra projekteeritud raamatukogu on esimene taasiseseisvunud Eestis valminud ja muinsuskaitse alla võetud hoone. Käesolev näitus heidab pilgu olnule: kuidas kulges läbi aastakümnete raamatukogule Tallinnas sobiva asukoha leidmine, milliseid kavandeid koostati, kuidas muutus hoone arhitektuur enne 1984. aastal valminud lõpliku projektini jõudmist ning kuidas kulges ehitamine. Pärast avamist on raamatukogu muutuvad teenused ja külastajatele pakutavad võimalused esitanud uuendatud nõudmisi ka ruumile ja arhitektuurile – kuidas on muutuv raamatukogu muutnud ruumi ning milliseks kujuneb 2026. aastal taasavatav ja täielikult rekonstrueeritud hoone?

Nii nagu igal riigil on üks parlament ja üks rahvuslik kunstimuuseum, on tal ka üks rahvusraamatukogu: need hooned ehitatakse sajanditeks. Kuid needki hooned muutuvad ajas ja vajadustes; kuidas pärandit väärikalt hoides kohaneda ja areneda, on ehk sellegi maja järgmiste aastate suurim väljakutse.

Näitus toimus Eesti Rahvusraamatukogus 2021. aastal.

Täname: Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kultuurkapital

Näituse vaated

DSC00032