Eesti Rahvusraamatukogu visiooniks on olla uue põlvkonna raamatukogu ning arengumootoriks Eesti raamatukogudele. Sellega seoses on rahvusraamatukogu algatanud mitmeid arendusprojekte.
Innovatsiooniprojekt „Raamatud liikuma” (2019-2022) taotles kaasaegset tehnoloogilist lahendust raamatukogulaenutuse teenusele. Projekti eesmärk oli ühendada Eesti raamatukogude kollektsioonid ühte lihtsasse otsingusse, mis töötab olemasolevate e-kataloogide peal ning võimaldab kasutajal soovitud raamatuid koju tellida kõikjalt Eestist.
Projekti tulemusena valmis nii arvutitest kui nutiseadmetest mugavalt kasutatav keskkond Minu Raamatukogu (MIRKO), kus kasutaja saab kirjandust otsida, tellida kirjandust valitud pakiautomaati või kulleriga otse koju, tellimuste menetlemise käiku jälgida, raamatu saabumisest ja tagastustähtaegadest teavitusi saada, loetud raamatut sõbrale soovitada ja kasvõi laenutust sõbrale ümber vormistada jne. Tellimuste menetlemiseks valmis raamatukogude jaoks eraldi halduskeskkond. Uue teenusega muutuvad raamatukogudesse hangitud väljaanded mobiilseks ning lugeja koduraamatukoguks saab terve Eesti raamatukoguvõrk.
Projekt „Raamatud liikuma” sai toetust EASi innovatsiooni edendavate hangete programmist. Toetuse summa: 333 332.50€.
Projekti meeskond
Projekti koordineeris projektinõukogu koosseisus:
Kristel Veimann, teenuste juht
Villu Lõhmus, IT arenduskeskuse juht
Jane Makke, raamatukoguteenuste arenduskeskuse juht
Heleen Karja, laenuteenuse juht
Anders Abel, Net Group OÜ esindaja
Projekti vältel tehti koostööd kõigi laenutusteenusega seotud osapooltega (raamatukogud, kasutajad, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, kohalikud omavalitsused).
Raamatukogude töörühm:
Eesti Hoiuraamatukogu (Gerda Kulli-Kordemets)
Eesti Maaülikooli Raamatukogu (Tiina Tohvre)
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia raamatukogu (Ilvi Rauna)
Eesti Rahvusraamatukogu (Heleen Karja, Jane Makke, Riin Olonen)
Riiklik e-laenutus on e-väljaannete laenutamise keskkond, mis koondab nii e-raamatuid, e-ajalehti, e-ajakirju kui audioraamatuid. Teenust saavad tasuta kasutada kõik Eesti ID-ga inimesed ning seda nii nutiseadmest kui ka veebilehitsejast. Uus teenus soovitakse siduda ka rakenduskõrgkoolide vajadustega, et toetada õppetööd. Samuti saab keskkond olema kasutatav erivajadustega inimestele, sh ka näiteks pimedatele ja vaegnägijatele. Keskkonnas saab e- väljaandeid nii vastu võtta, hoiustada kui laenutada ja teenuse kasutatavus saab olema võimalik sõltumata interneti olemasolust.
Miks:
Üle-euroopalisest uuringust, milles osalesid ka Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikooli raamatukogu – kokku 2500 inimest – selgus, et inimesed tahavad e-raamatuid raamatukogudest laenutada.
Ligi 90 protsenti vastajatest pidas oluliseks võimaluseks raamat ka oma seadmesse alla laadida.
Hetkel Eestis üleriigiline ja ühtsetel alustel toimiv tasuta riiklik e-väljaannete laenutamise süsteem puudub.
RaRa avas 2023. aasta alguses e-laenutuse
MIRKO e-väljaannete laenutusteenus võimaldab kasutajal lugemiseks või kuulamiseks saada nii ilu,- kui ka lastekirjandust ning seda nii telefonis kui veebis. Samuti luuakse võimalus laenutada õppematerjale, e- väljaandeid ja kuulata audioraamatutuid.
Teenus on kättesaadav alates 14. veebruarist 2023 kõigile Eesti inimestele veebikeskkonnas või äpi vahendusel.
MIRKO platvormi arendab Netgroup ja tööde plaanitav valmimistähtaeg oli jaanuari lõpp 2023.
Eesti Rahvusraamatukogu osaleb EL programmi Loov Euroopa kaasrahastatud projektis EODOPEN.
See rahvusvaheline projekt kestab 5 aastat (1.11.2019—31.10.2024) ja hõlmab 15 partnerraamatukogu 11-st Euroopa riigist. Projekti veab Innsbrucki Ülikooli Raamatukogu Austriast.
EODOPEN teeb 15 000 20. ja 21. sajandist pärit teavikut digitaalselt kättesaadavaks.
Projekt keskendub partnerite kogudes olevatele eelkõige 20.-21. saj. ilmunud raamatutele, mille autoriõiguslik seisund on ebamäärane ja mis on seetõttu jäänud siiani digiteerimata ning huviliste eest varjatuks. Projekti peaeesmärk ongi tuua need peidetud rikkused digitaalsel kujul võimalikult suure avalikkuse ette.
EODOPEN keskendub partner-raamatukogu kollektsioonides seni „peidus“ olnud 20-21. sajandi teavikute autoriõiguste määramisele, nende teavikute digiteerimisele ning laiale avalikkusele kättesaadavaks tegemisele.
RaRa lahendab autoriõiguslikud küsimused ja digiteerib kokku vähemalt 1000 teavikut oma kogudest, mille teeb oma digitaalarhiivis Digar nähtavaks. Lisaks luuakse projekti ühisportaal, kus kajastatakse kõiki projekti raames digiteeritud materjale, mis muudab neile ligipääsemise rahvusvahelisel tasemel mugavamaks ja digiteeritud kultuuripärandi veelgi kasutatavamaks.
Digiteeritud materjalid levivad palju laiemalt, kuna on leitud lahendused erivajadustega inimestele (nt nägemispuue) sobilike failiesitusvormingutele. Samuti on kaasatud noorem lugejaskond tänu projekti käigus analüüsitud, heaks kiidetud ja kasutusele võetud failivormingutele, mis sobivad esitamiseks nutiseadmetes.
Autoriõiguslike küsimuste lahendamiseks luuakse projekti tulemusena raamatukogutöötajatele juhised ning korraldatakse töötubasid, mille tulemusena tõuseb töötajate teadlikkus ja kompetents autoriõiguse valdkonnas.
EODOPEN soovib jõuda 1 miljoni eurooplaseni
EODOPEN projekt soovib jõuda sihtrühmandeni läbi kaasava lähenemise, kokku soovime kõnetada 1 miljonit eurooplast. Sealhulgas kohalike raamatukogude kasutajaid, raamatukogude spetsialiste, lisaks ka tudengeid, teadlasi, õpetajaid ning vaegnägijaid. Kaudselt soovime jõuda kõigini, kellel vähemal või suuremal määral on kasu juurdepääsust teoste erinevatele failiformaatidele.
EODOPEN põhineb Euroopa raamatukogude headel partnersuhetel
Käesolev projekt on jätkuks projektile EOD (eBooks on Demand/e-raamat nõudmisel), mille käigus loodi aastaks 2008 tugev partnerlus ning digiteerimise taristu. Tänaseks on EOD muutunud isemajandavaks võrgustikuks.
Silvia Gstrein, silvia.gstrein@uibk.ac.at Austria, Innsbrucki Ülikooli Raamatukogu Üldprojektijuht eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens