Meedia- ja digipädevuse arendamine
2025. aastast avaneb raamatukogudele meedia- ja digioskusi arendav programm
Meedia- ja digikirjaoskus on osa infopädevusest, mis on raamatukogu töös olulisim oskus. Need pädevused toetavad meie igaühe infovastupidavust – valeuudiste, manipulatsioonide, populismi, valeinfo jm kiire leviku juures on ülimalt tähtis kasvatada endale kaitsekihti ja infovastupidavat meelt. Uue projekti raames on raamatukogutöötajatel võimalik end täiendada digi-, meedia- ja infopädevuse teemadel fookusega teadmiste edasiandmisele oma kogukonnale, eelkõige erineva keele- ka kultuuritaustaga inimestele. Raamatukogutöötajatele suunatud seminare, loenguid ja koosviibimisi korraldab RaRa koostöös Kultuuriministeeriumiga alates 2025. aastast.
Ürituste programm on planeerimisel, kui olete huvitatud kaasa lööma, soovite midagi täpsustada või mõtteid vahetada, palun võtke meiega ühendust: [email protected].
Uue täiskasvanute meedia- ja digikirjaoskuse arendamise projekti “MeediaRadar” eesmärgiks on:
- aidata raamatukogu külastajatel, eelkõige üle 50-aastastel eri keele- ja kultuuritaustaga inimestel eristada meediatarbimisel faktidel põhinevat infot valeinfost;
- anda näpunäiteid ja juhendeid, kuidas hoiduda pettuste ja manipulatsioonide küüsi sattumast;
- õpetada digimaailmas edukaks toimetulemiseks digivahendite kasutamist.
Programmi esimeses etapis pakume koolitusi raamatukogutöötajatele, kes saavad projekti teises etapis korraldada üritusi oma raamatukogudes, ühineda võrgustikuga ja end projekti käigus täiendada.
Olete väga oodatud osalema!
Projekt viiakse ellu aastatel 2024-2028 Šveitsi-Eesti koostööprogrammi toetusmeetme “Sotsiaalse kaasatuse toetamine” raames. Toetusmeetme eesmärk on suurendada sotsiaalset kaasatust Eesti ühiskonnas ja parandada Eestis elavate, eelkõige eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste võimalusi Eesti ühiskonnas aktiivsemaks osalemiseks.
Rahvusraamatukogust leiad mahuka kogu selle valdkonnaga seotud kirjandust, samuti on võimalus panna enda teadmisi proovile veebimängudes või jagada seda infot oma külastajatele.
Meediapädevuse hea tava
Artikli lugemisel pane tähele:
- Allikat ja autorit
- Pealkirja ja peamist sõnumit
- Pildi- ja videomaterjali
- Kas info on aja- ja asjakohane
- Milline on sinu kõhutunne
- Kas näed tekstis kirjavigu
- Kas see võib olla nali
10 nippi: kaitse ennast pettuste eest
Parem mitte:
- Jagada oma panga, ID-kaardi jt PIN koode
- Nõustuda telefonitsi rahaliste tehingutega
- Vajutada SMSiga tulnud linkidele
- Avada kahtlast kirja või manust
- Edastada sõpradele uut küsitavat pakkumist
- Teha kiireid veebioste
- Kahtlase telefonikõne korral pikalt vestelda
Kontakt
Kristiina Kaju
sotsiaalteaduste valdkonna juhtiv spetsialist
[email protected]