Raamatukogudele
Vaata lahtiolekuaegu

Programmid ja projektid

Lehele on koondatud erinevad programmid, millega on oodatud kaasa lööma ja liituma ka raamatukogud.

Raamatuaasta lugemisuuring. Eestlane ja raamat

Lugemisuuring kaardistab eestlaste lugemisharjumusi, raamatukultuuri kestlikkust ja kirjasõna väärtustamist 500 aastat eestikeelset kirjasõna tähistades. Projekt hõlmab kvantitatiiv- ja kvalitatiivuuringuid ning veebiküsitlust, mille kaudu saavad oma lugemispilti jagada kõik huvilised. Uuringu tulemused avalikustatakse 2026. aasta märtsis ning tehakse kättesaadavaks kõigile huvilistele.

Meedia- ja digipädevuse arendamise- programm

2024. aasta keskel algas koostöös Kultuuriministeeriumiga digi- ja meediapädevuse projekt “MeediaRadar”, mille eesmärgiks on desinfo ja infomanipulatsioonide ennetamine. Selle käigus on raamatukogutöötajatel võimalik end täiendada üleval mainitud teemadel fookusega teadmiste edasiandmisele oma kogukonnale, eelkõige erineva keele- ka kultuuritaustaga inimestele.

RaRa arendusprojektid

Eesti Rahvusraamatukogu visiooniks on olla uue põlvkonna raamatukogu ning arengumootoriks Eesti raamatukogudele. Sellega seoses on rahvusraamatukogu algatanud mitmeid arendusprojekte. Tutvu käimasolevate projektidega arendusprojekte tutvustaval lehel.

Lugemisisu

Lastekirjanduse teabekeskuse Lugemisisu programmi eesmärgiks on innustada 5–13-aastasi lapsi lugema, pakkudes selle juurde mängulist lisategevust. Lapsed saavad raamatukogust valida endale lugemiseks meelepäraseid raamatuid.

Eesti Raamatu Aasta 2025

Tähistame 500 aasta möödumist eestikeelse raamatu ja kirjakeele sünnist, korraldades üleriigilisi üritusi, näitusi ja konverentse, mis keskenduvad eesti kirjakeelele, kirjandusele ja raamatuloole.​ Raamatukogud saavad osaleda erinevates sündmustes ning algatada kohalikke ettevõtmisi, et tähistada seda olulist juubelit.​

Hakkab looma

Programmi “Hakkab looma” eesmärk on koguda kokku Eesti inimeste unistused ja ideed, et kujundada ühiselt meie riigi tulevikku. Raamatukogud saavad selles algatuses osaleda, pakkudes kogukonnale ruumi ja võimalusi oma mõtete jagamiseks ning arutelude korraldamiseks. Lisainfo ja võimalus oma unistusi lisada on saadaval programmi ametlikul veebilehel.

Keelesõbra programm

Keelesõbra programm viib eesti keeles vestlemiseks ja seeläbi keeleõppe toetamiseks kokku keelesõbrad – eesti keele õppija ja hea eesti keele oskusega vabatahtliku mentori. Viie aasta jooksul on Keelesõbra programmis osalenud kokku 5365 inimest. Mentoritena on kaasa löönud vabatahtlikud erinevas vanuses, kõikvõimalikelt elualadelt ja paljudest riikidest.

Innosprint

Innosprint on disainmõtlemisel põhinev lähenemine, kus viie tööpäevaga jõutakse probleemi defineerimisest kasutajate peal testitud lahenduseni. Igal päeval on kindel struktuur ja eesmärk. Innosprindi metoodika on Innotiim välja arendanud just avaliku sektori jaoks.

Sul on laual lahendamist vajav probleem? Vajad hästi struktureeritud päevi ja väledat sammu, et see koostöös teistega seljatada? Innosprint aitab!

Oled mõelnud, kuidas erinevad inimesed kiiresti ühele lehele tuua ja koos lahendusi looma ja arendama saada? Šerpade praktikumil saad nii teadmised kui kogemused.