Eesti Rahvusraamatukogu on koostöös Eesti raamatukogude ja kultuuriministeeriumiga käivitanud tervikprojekti, mille eesmärgiks on kaasaegse ja kasutajasõbraliku ühtse üleriigilise raamatukogusüsteemi kasutuselevõtmine, mis võimaldab pakkuda tõhusamalt raamatukoguteenuseid.
Ühtse üleriigilise raamatukogusüsteemi (ÜÜRS) all mõeldakse terviklikku lahendust, mis hõlmab endas raamatukogusüsteemi tarkvara, lugejale suunatud ühtset e-kataloogi, keskset bibliokirjete andmebaasi ja keskset autentimislahendust. Nende põhikomponentidega liidestatakse mitmeid toetavaid süsteeme ja lahendusi, mis on raamatukoguteenuste pakkumiseks vajalikud, kuid mis ei kuulu ÜÜRS-i mõiste alla.
Hetkel on Eestis kasutusel kolm erinevat e-kataloogi (ESTER, URRAM , RiksWeb) ja kolm neid toetavat raamatukogusüsteemi (vastavalt Sierra, URRAM, RIKS). Lisaks on kasutusel üleriigiline laenutuskeskkond Minu Raamatukogu (MIRKO). Lähtuvalt 2022. aastal läbi viidud „Raamatukogude kliendiuuringust“ selgus, et veebikeskkondade paljusus tekitab kasutajates segadust. Olukorda aitaks paremaks muuta ühtse sujuva ja kasutajasõbraliku terviksüsteemi kasutuselevõtt.
Lisaks selgus kliendiuuringust, et raamatukogusid ei vajata enam ainult raamatute laenutamiseks või lugemiseks nagu varem, vaid raamatukogudest on kujunemas kultuuri- ja hariduskeskused, mis liidavad kogukondi. Raamatukogud kuuluvad infokeskkonda, mis muutub seoses kaasaegsete tehnoloogiate ja interneti laialdase levikuga. Seega on ka raamatukogu funktsioon muutumises ja et oleks võimalik kasutajatele pakkuda kaasaegseid ning tõhusaid raamatukoguteenuseid peavad seda toetama ka kasutusel olevad süsteemid ja lahendused.
Varasemad analüüsid
Ühtse üleriigilise raamatukogussüsteemi (ÜÜRS) vajalikkust, kasulikkust ja võimalikkust on uuritud erinevate analüüsidega.
Loe 2018. aastal läbi viidud raamatukogusüsteemide kaasajastamise analüüsist ja tutvu selle tulemitega lähemalt RaRa lõpetatud arendusprojektide lehelt.
2022. aastal viidi läbi ärianalüüs ja teenusedisaini projekt, mille tulemusel kaardistati raamatukogusüsteemi ning e-kataloogi vajadused kõrgtasemel ja raamatukogude teenuste optimeerimise võimalused. Valmis ka e-kataloogi esmane prototüüp.
Vastavalt riigihanke tulemustele teostasid raamatukoguteenuste ärianalüüsi ja teenusedisaini projekti Ernst & Young Baltics AS koostöös strateegilise disaini agentuuriga Rethink. Analüüsi tellijaks oli Eesti rahvusraamatukogu üleriigiliste raamatukoguteenuste arenduskeskus.
Ärianalüüs keskendus raamatukogu teenuste analüüsile, mida ühtne üleriigiline raamatukogusüsteem peaks tulevikus hõlmama ja aitama optimeerida. Süsteemi ühte komponenti – raamatukogude lugejatele mõeldud e-kataloogi – analüüsiti põhjalikumalt projekti teenusedisaini osas ja sellest valmis ka prototüüp.
Ärianalüüs selgitas välja raamatukogude teenuste optimeerimise võimalused – dubleerivad tegevused, andmekvaliteedi probleemid, süsteemide liidestuste puudused, jmt. Analüüs näitas, et raamatukogude tegevused ei erine niivõrd raamatukogu liikide kaupa kuivõrd raamatukogusüsteemide kaupa, mida oma teenuste pakkumiseks kasutatakse. Optimeeritud teenuste pakkumiseks töötati välja ühtse üleriigilise raamatukogusüsteemi (ÜÜRS) kontseptsioon, mis eristab eraldi komponentidena lugejale suunatud ühtset e-kataloogi, ühtset ja keskset bibliokirjete andmebaasi, ning raamatukogutöötaja jaoks mõeldud raamatukogutarkvara (vt. joonis 1). Nende põhikomponentidega on liidestatud rida toetavaid süsteeme ja lahendusi, mis on raamatukoguteenuse pakkumiseks vajalikud.
Ühtse üleriigilise raamatukogusüsteemi (ÜÜRS) all mõeldakse seejuures tervikut, mis koosneb mitmest tarkvaralahendusest, mida raamatukogu oma teenuste pakkumiseks rakendab, s.t mitte üksnes raamatukogusüsteemi tarkvara.
2023. aastal jätkus uuele süsteemile ülemineku ettevalmistus detailanalüüsiga. Detailanalüüsi eesmärgiks oli ette valmistada ühtse raamatukogusüsteemi komponentide hankimiseks vajalikud kirjeldused, nõuded ning hankedokumendid. Samuti hinnati analüüsi käigus ühtsele üleriigilise raamatukogussüsteemile ülemineku tegevusi ja sellega kaasnevat kulu. Analüüsi tulemused on aluseks Rahvusraamatukogule raamatukogusüsteemi ja e-kataloogi hangete koostamisel.
Vastavalt riigihanke tulemustele teostas detailanalüüsi projekti Ernst & Young Baltics AS.
Lähtudes ühtse süsteemi arhitektuurist ja hangitavate komponentide iseloomust oli detailanalüüsi plaan üles ehitatud kolmele põhitulemile:
Etapp I – Nõuded ühtsele raamatukogusüsteemile ja ülemineku kava
Projekti õnnestumisse panustas arvestatav osa Eesti raamatukogusid, kes ühiselt mõtestasid raamatukogusüsteemi eesmärki teenuste võtmes ning osalesid ühtse e-kataloogi koosloomes:
Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu,
Eesti Lastekirjanduse Keskus,
Eesti Maaülikooli raamatukogu,
Keila Kooli raamatukogu,
Lääne-Virumaa Keskraamatukogu,
Narva Keskraamatukogu,
Narva Vanalinna Riigikool,
Pärnu Keskraamatukogu,
Pärnu Kutsehariduskeskus,
Sisekaitseakadeemia raamatukogu,
Tallinna Keskraamatukogu,
Talllina Tehnikaülikooli raamatukogu,
Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu,
Tartu Ülikooli raamatukogu ja Viljandi Linnaraamatukogu.