DIGAR
DIGAR – digiainese kättesaadavaks tegemine
Uuenev DIGAR on platvorm, mis muudab digitaalse kultuuripärandi mugavamalt kättesaadavaks tänasest laiemale sihtrühmale. See on nagu raamatukogu, kus on ühelt poolt võimalik leida, uurida ja jagada vanu raamatuid ja ajalehti, kuid tulevikus ka näiteks märgendada fotosid või tutvuda 3D mudelitega. DIGAR on kultuuri- ja mäluasutustele abiks enda digikogu lihtsamalt ja laialdasemalt kättesaadavaks tegemisel:
- Lihtsustades digikogu haldamist ja avaldamist: Vajaliku riist- ja tarkvara tagab RaRa vastavalt loodavale ärimudelile. See vabastab raamatukogud keerukatest IT-küsimustest ja võimaldab neil keskenduda sisule.
- Laiendades digikogu kasutusvõimalusi: Võimeka IT taristu ja IIIFi protokolli abil saavad raamatukogud luua digitaalseid lahendusi, mis köidavad nii kohalikke elanikke kui ka külastajaid. DIGARi vahendusel saab luua interaktiivseid näituseid, mänge ja õppematerjale, mis muudavad kultuuripärandi ligipääsetavaks ja huvitavaks erinevatele sihtrühmadele.
- Tõstes digikogu nähtavust: DIGARis kasutatav rahvusvaheline IIIF protokoll muudab raamatukogude digikogud kergemini leitavateks ning neid on lihtsam uurida, jagada ja rikastada. Kogude taas- ja ristkasutus tagab nende elujõulisuse.
- Koostööd soodustades: DIGAR võimaldab raamatukogudel teha koostööd teiste kultuuriasutustega, jagada ainest ja luua ühiseid projekte nii Eesti kui rahvusvaheliste partneritega.
- Tulevikku vaadates: DIGAR on pidevas arengus, pakkudes uusi võimalusi digikogude rikastamiseks ja kasutajate kaasamiseks.
DIGAR on raamatukogude partner digitaalse kultuuripärandi kättesaadavaks tegemisel ja populariseerimisel. See muudab keerulise lihtsaks, avardab võimalusi ja aitab kaasa rikkamate kultuurielamuste loomisele.
Raamatukogud on kohalike kogukondade mäluhoidjad. Paljud neist on juba teinud samme kohaliku pärandi digiteerimisel ja kättesaadavaks tegemisel, kuid sageli puuduvad neil ressursid ja teadmised, et ainest tõhusalt kättesaadavaks teha. DIGARi eesmärk on pakkuda raamatukogudele:
- Teadmiseid: Ekspertide tugi ja juhendamine.
- Taristut: Riist- ja tarkvara enda digikogu kättesaadavaks tegemiseks, tutvustamiseks ja rikastamiseks.
- Jätkusuutlikkust: RaRa tagab DIGARi jätkusuutlikkuse ja pikaajalise ülalhoiu.
Milliseid tegevusi teeme iga päev, et teenust raamatukoguvõrgu ootustele vastaval heal tasemel pakkuda?
- Uue DIGARi esimese arendusetapi läbiviimine ja teise ettevalmistamine.
- RaRa digikogu ja DIGARi taristu IIIFi protokollile üleviimine.
- Riiklike ja rahvusvaheliste partnerluste ja koostööprojektide sõlmimine.
Millised on plaanid lähitulevikuks?
- Uue DIGARi esimese arendusetapi läbiviimine ja selle tootestamine.
- Uue DIGARi tehnilise lahenduse tutvustamine mäluasutustele.
- Edaspidiste arendusvajaduste ja -suundade kaardistamine.
Teenusega seotud dokumendid
- Säilituseksemplari seadus (Säilituseksemplari seadus–Riigi Teataja )
- Autoriõiguse seadus (Autoriõiguse seadus–Riigi Teataja )
- Rahvusraamatukogu seadus (Eesti Rahvusraamatukogu seadus–Riigi Teataja )
- Kultuuri arengukava 2021-2030 (https://kul.ee/sites/default/files/documents/2022-03/KULTUUR%202030%20web.pdf)
- Digiühiskonna arengukava 2030 (https://www.mkm.ee/sites/default/files/documents/2022-04/Digi%C3%BChiskonnna%20ARENGUKAVA_13.12.2021.pdf)
Kontakt
Greete Veesalu
[email protected]