Vaata lahtiolekuaegu
meediapädevuse kevadseminar2560x1280px

Meediapädevuse töötoad: hookuspookusest kriitilise mõtlemiseni

Meediapädevuse töötoad: hookuspookusest kriitilise mõtlemiseni

Seminari ja töötubade päev on pühendatud meediapädevuse arendamisele, pakkudes osalejatele võimalust süvendada oma arusaama meediast, kriitilisest mõtlemisest ning vastutustundlikust meediakasutusest. Samuti räägime, mil viisil infoga mõjutamine toimib ja mis kõige tähtsam – kuidas sellega toime tulla või kuidas ennast selle eest kaitsta.

Töötoad annavad praktilisi teadmisi ja oskusi, mis võimaldavad kriitiliselt infot hinnata, meediasisu analüüsida ning vastutustundlikult meediat luua. Kindlasti aitavad saadud kogemused ja nipid meediapädevusega ja meediakasutusega seotud teemasid õpetada ja kasutada igapäevatöös.

Paralleelselt toimuvates töötubades keskendume erinevatele meediapädevuse aspektidele:

  • Praktiliselt meediapädevuse õpetamisest – ka vene keeles
  • Audiovisuaalne mõjutamine
  • Argumenteeritud otsustamine
  • Tehisintellekt – väärinfo kasuks ja kahjuks
  • Küberturvalisusest noortele

Töötoad on kavandatud selleks, et pakkuda osalejatele praktilisi teadmisi, oskusi ja inspiratsiooni meediapädevuse arendamiseks ja meediasisu kriitilisemaks hindamiseks.

Ootame sind põnevale ja harivale päevale, mis innustab uute teadmiste, oskuste ja inspiratsiooniga, et saada teadlikumaks ja vastutustundlikumaks meediakasutajaks ja -õpetajaks!

Päevakava

10.00–10.10
Tervitussõnad
Kristiina Kaju, Eesti Rahvusraamatukogu sotsiaalteaduste valdkonna juhtiv spetsialist

10.10–10.30
Infomanipulatsiooni võtetest – kuidas märgata ja toime tulla?
Urve Eslas, Riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni nõunik

10.30–10.50
Faktikontroll kui vajalik töörist peatoimetaja, arvamusliidri ja kodaniku jaoks
Sergei Metlev, Postimehe venekeelsete väljaannete peatoimetaja

11.00–12.00
Meediapädevus elus ja tunnis: praktilised nipid, mis säästavad aega, raha ja tervist – VENE KEELES
Julia Rodina, MTÜ Tuleviku Meedia asutaja ja meediaekspert

Töötoas osalejad saavad praktilisi nõuandeid, linke ja ülesannete näiteid, mis aitavad teha meediapädevuse tunde ja tegevusi põnevamaks. MTÜ Tuleviku Meedia on koolitanud rohkem kui 120 õpetajat meediapädevuse ja ajakirjanduse teemadel. Räägime sellest, mis metoodikad on meie projektides hästi töötanud ja millised head praktikad on õpetajatel, kes on projektides osalenud. Töötoas proovime ülesandeid ka ise teha.

11.00–12.00
Kuidas anda oma hääl õigele inimesele?
Markus Laanoja, Eesti Väitlusselts, “Arutleva kooli” programmijuht

Töötoas käsitletakse argumenteerimisoskust just valimiste kontekstis – kuidas hinnata poliitikute väljaütlemisi ja meedias toimuvat paremini analüüsida. Koolitusel osaleja saab teada, kuidas kasutada argumendialaseid teadmisi, et langetada enda jaoks võimalikult häid otsuseid – seda nii valimiste ajal kui ka igapäevases elus.

12.15–13.15
Meediapädevus elus ja tunnis: praktilised nipid, mis säästavad aega, raha ja tervist
Julia Rodina, MTÜ Tuleviku Meedia asutaja ja meediaekspert

Töötoas osalejad saavad praktilisi nõuandeid, linke ja ülesannete näiteid, mis aitavad teha meediapädevuse tunde ja tegevusi põnevamaks. MTÜ Tuleviku Meedia on koolitanud rohkem kui 120 õpetajat meediapädevuse ja ajakirjanduse teemadel. Räägime sellest, mis metoodikad on meie projektides hästi töötanud ja mis head praktikad on õpetajatel, kes on projektides osalenud. Töötoas proovime ülesandeid ka ise teha.

12.15–13.15
Seljata tehisintellekt!
Kateryna Botnar, Eesti Rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist

Töötoas ootavad haaravad tegevused ja praktilised ülesanded, milles uurime erinevaid artikleid ja vaatame info analüüsimise tunnuseid, et mõista, kuidas tehisintellekt tekstipõhist informatsiooni mõjutab. Lahendame pildiviktoriini, kus peame ära tundma, kas pilt on loodud tehisintellekti, pilditöötluse või hoopis fotolavastuse abil. Anname praktilisi näpunäiteid, kuidas erinevaid pilte analüüsida ja nende allikat tuvastada. Analüüsime, kuidas saab tehisintellekti kasutada väär- ja desinformatsiooni loomiseks ning leiame lahendusi sellele probleemile.

13.15–13.45
Kohvipaus

13.45–14.45
Mõjus pilt, heli ja uudis – audiovisuaalne mõjutamine
Katrin Sigijane, BFMi audiovisuaalse tehnoloogia külalislektor ja laste filmikooli Film EU ja BECID projektijuht

Töötoas katsetame, kuidas heli ja pildiga jutustada lugu ja mõjutada sisu. Teeme ise ka teleuudiseid!

13.45–14.45
Noorte internetikäitumine: hetkeolukord ja teadlikkuse tõstmine RAYUELA projekti näitel

Kaisa Kägu, Politsei-ja Piirivalveameti grupijuht ja projektijuht välisprojektides inimkaubandusest kuni küberturvalisuseni

Mari-Liisa Parder, TÜ eetikakeskuses eetika teadur ning Tallinna Tervishoiukõrgkoolis tervisedenduse valdkonna lektor.

Töötoas keskendume noorte küberteadlikkusele. Räägime Eesti teismeliste internetikäitumisest võrdluses Hispaania noortega. Samuti tutvustame mängu RAYUELA, mille eesmärk on harida noori ja anda neile teadmisi interneti kasutamisega seotud riskidest. Mängu eesmärk on mõista paremini küberkuritegevust mõjutavaid tegureid, sh inimtegureid ning aidata kaasa küberkuritegevuse ennetamisele, avastamisele ja leevendamisele.

14.45–15.00
Kokkuvõte ja lõppsõna
Kristiina Kaju

  • Kümneeurone päevapilet sisaldab töötubasid ja kerget lõunapausi.
  • Sündmust jäädvustab piltnik ning pilte kasutatakse RaRa ja tema partnerite kanalites. Kui sa seda ei soovi, siis palun anna sellest pildistajale märku.
Kontakt