RaRa väike maja, Narva mnt 11
E–R 10–20, L 12–19, P suletud
RaRa Solarise saatkond
E–P 10–19

Eesti 15 aastat OECD-s
Merle Raid
Euroopa Liidu ja rahvusvahelised organisatsioonide juhtiv spetsialist
Eestil täitub sel aastal 15 aastat liitumisest OECD-ga.
3. juunil 2010 allkirjastasid Tallinnas liitumislepingu OECD peasekretär Angel Gurría ja Eesti peaminister Andrus Ansip. Eestist sai OECD alaline täisliige 9. detsembril 2010 pärast liitumislepingu ratifitseerimist Riigikogus ning deponeerimist Prantsuse välisministeeriumis.
OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) e.k. Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon on tööstuslikult arenenud demokraatlike riikide foorum alalise asukohaga Pariisis.
Organisatsioon asutati 30. septembril 1961. aastal Euroopa Majanduskoostöö Organisatsiooni järeltulijana. OECD-sse kuulub hetkel 38 riiki. Viimasena liitus organisatsiooniga Costa-Rica 2021. aastal. Eesti liitus 34. riigina. Lätist sai organisatsiooni liige 2016. aastal ja Leedu liitus 2 aastat hiljem, 2018. aastal.
Balti riigid allkirjastasid juba 1996. aastal ühisdeklaratsiooni, milles väljendades soovi ja valmisolekut OECD-ga liitumiseks.

Tollane peaminister Andrus Ansip kommenteeris OECD lepingu allkirjastamist ajakirjanduses, et ühinemine OECDga on Eesti jaoks märgilise tähendusega sündmus ja rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud tunnustus tehtud reformidele.
“Liitumine OECDga on Eesti jaoks suur privileeg. See tähendab, et meie seniseid arenguid on hinnatud ja meil on väärtuslikke kogemusi, mida jagada maailma kõige arenenumate riikidega.” Peaministri sõnul on Eesti kuulumine OECD-sse sümboolse tähendusega.
“See on väga oluline märk Eesti jõudmisest maailma kõrgeltarenenud riikide hulka,” ütles ta. Ansip nentis, et ühelt poolt on see oluline välisinvestoritele, kelle jaoks OECD liikmelisus on garantii riigi majandus- ja sotsiaalpoliitilise keskkonna kvaliteedi kohta.
Teisalt võidavad aga OECD liikmelisusest kõik Eesti elanikud, kuna sõltumatud analüüsid võimaldavad valitsusel langetada otsuseid, mis muudavad riigi efektiivsemaks ja säästlikumaks.


OECD tegevusvaldkonnad
Selleks on liikmesriikide majandusnäitajate kogumine ja analüüsi täiustamine, et tulemuslikumalt kujundada majanduspoliitilist tegevust. Selleks võrreldakse riikide statistilisi andmeid ja analüüsitakse neid. Samuti tegeleb OECD sotsiaalsete ja keskkonnakaitse probleemide analüüsimise ning nende ennetamisega, mitmepoolsete kaubandussüsteemide arendamisega, kaasa arvatud vastav tegevus rahvusvahelistes organisatsioonides (WTO, UNCTAD). Lisaks teeb organisatsioon analüüse, millega püütakse määrata uusi tekkida võivaid probleeme ning pakkuda välja nende ennetamise võimalusi.
OECD avaldab võrdlevaid ülevaateid liikmes- ja partnerriikide majandustest. Erinevate majandusharude osas avaldatakse statistiliste andmete kogumikke, analüüse ja soovitusi vastava valdkonna poliitika kujundamiseks.
Majanduse analüüsimisel ja lahendamisel tehakse laialdast koostööd mitme teise maailmaorganisatsiooniga, nagu Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), Maailmapank (WB) ja Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO).
Organisatsioon tegeleb lisaks liikmesriikidele ka mitteliikmesriikide arenguküsimuste ja nõustamisega.
Liikmelisuse kasu Eestile
- OECD on tunnustatud majandusanalüüsi keskus, mis oma mitmekülgse tegevusega katab kogu valitsussektori skaala. Organisatsiooni eesmärk on pakkuda oma analüütilise võimekusega tuge poliitikakujundajatele. Ka Eesti kohta on valminud mitmeid arvestavaid analüüse.
- OECD on oluline info vahetamise paik ekspertidele. Liikmesriikide eksperdid kohtuvad regulaarselt komiteede ja töörühmade istungitel, et arutada aktuaalseid teemasid, jagada oma kogemusi ja õppida teiste kogemustest. OECD liikmesus aitab tõsta Eesti ametnike professionaalsust.
- OECD on mitmes valdkonnas suunanäitajaks. Organisatsioonis välja töötatud juhised ning põhimõtted on mitmes valdkonnas muutunud normideks, millest lähtuvad ka riigid, kes organisatsiooni ei kuulu.
- OECD on väga hea statistilise info allikas. Organisatsiooni kogutud statistilisi andmeid kasutatakse maailmas laialdaselt teadustegevuses, ajakirjanduses jne.
Valik uuemat kirjandust OECD ja rahvusvaheliste organisatsioonide teemal:
Rahvusraamatukogu ja OECD
Rahvusraamatukogu on OECD depooraamatukogu, võimaldades ligipääsu organisatsiooni väljaannetele avariiulil. OECD e-väljaannete, statistika ja analüüside täistekstideni saab aga raamatukogu kasutaja OECD iLibrary andmebaasi kaudu.
Sellesse andmebaasi saab rahvusraamatukogu kasutaja siseneda, kui liikuda kodulehel RaRa andmebaasid ning valida teema: Majandus ja poliitika.
Allikad:
Välisministeerium
Eesti ja OECD
Neudorf, R. Ansip ja Gurria allkirjastasid Eesti liitumislepingu OECDga // Postimees, 2. juuni 2010.
Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooniga ühinemiseks vajalike lepingute ratifitseerimise seadus, vastu võetud 10.11.2010