Vaata lahtiolekuaegu
Kõrvaklapid raamatute ümber

Eesti lugejateni võib peagi jõuda 3000 uut audioraamatut

20. märts 2024

Eesti rahvusraamatukogu on teinud kirjastajatele kättesaadavaks mitu tuhat näitlejate sisse loetud eestikeelset fonogramm-teost, millest saab valmistada uusi audioraamatuid. Avaliku- ja erasektori koostöö on märgiline samm kogu digikirjanduse kättesaadavamaks tegemisel ning ühtlasi eesti kultuuripärandi hoidmisel. Aasta lõpuks jõuavad digikeskkondadesse esimesed 1000 uut audioteost.

«Rahvusraamatukogu eesmärk on tuua rohkem inimesi eesti kultuuri ja kirjanduse juurde,» rõhutas Eesti rahvusraamatukogu teenuste juht Kristel Veimann, kes loodab, et eestikeelse kirjanduse juurde jõuab nüüdsest ka üha enam noori inimesi. «Kirjastajatega koostöös soovime pakkuda kvaliteetseid audioteoseid ja meil on pakkuda enam kui 3000 fonogramm-teost, millest saab teha audioraamatud.»

«Rahvusraamatukogu panus on kirjastajatele suureks abiks, sest audioraamatute tootmine on kallis. Koostöö tulemusel laieneb audioraamatute valik märgatavalt ning usume, et müük hoogustub,» kinnitas Ain Lausmaa Eesti digiraamatute keskusest. Koostöö rahvusraamatukoguga võimaldab laiendada digiraamatute keskusel valikut aasta lõpuks 1000 teose võrra.

Lugemiseks jõusaalis ja jooksurajal

Audioraamatuid hinnatakse kõikjal põhjamaades üha enam. Need võimaldavad lugejatel nautida teoseid mugavalt ja hõlpsalt nii jõusaalis, jooksurajal kui ka lõõgastavat õhtust jalutuskäiku tehes.

Ühiselt loodetakse, et hinnatud eestikeelsetele raamatutele audiovormi andmine inspireerib meie oma kultuuri avastama ka neid noori, kes kipuvad lugema inglisekeelset kirjandust. Võõrkeelsed audioraamatud on paraku rahvusvahelistes keskkondades hõlpsalt kättesaadavad ning see võib mõjutada noore kirjandussõbra otsust valiku tegemisel.

Koostöö võimalik tänu raamatukogude liitumisele

Oodatud koostöö on saanud võimalikuks, kuna pimedate raamatukogust sai 2023. aasta alguses Eesti rahvusraamatukogu osa. Juriidilise staatuse muutus tegi riigiasutusest avalik-õigusliku, mis avas uued võimalused. Sisult tähendab muudatus seda, et erivajadusega inimestele valmistatud audioraamatud saab autoriõigustega arvestades teha kättesaadavaks kõigile kirjandussõpradele.

Rahvusraamatukogu enam kui 3000 fonogramm-teosest koosnev nimekiri asub rahvusraamatukogu veebilehel.

Eesti rahvusraamatukogu ja kirjastajate koostöö loob uusi võimalusi lugejatele kvaliteetse kirjanduse nautimiseks ning annab olulise panuse kultuuripärandi ja kirjandusliku mitmekesisuse säilitamisele.