Vaata lahtiolekuaegu

Ilmus ajakirja Raamatukogu neljas number

15. september 2023

Selle sügissuve oluline sündmus meie erialakogukonnas on juhivahetus Eesti Rahvusraamatukogus. Viisteist aastat peadirektori ametis olnud Janne Andresoo annab teatepulga üle Martin Öövelile, kes alustab tööd 18. septembril. Toimetaja Mihkel Volt usutleb Janne Andresood, kes on rõõmus, et 29 aasta pikkuse rahvusraamatukogus töötamise jooksul on ta näinud, kuidas organisatsioonist on saanud akadeemiliselt särtsakas, teadmistehimuline olevus.

Ajakirja päevateema käsitleb raamatukoguturismi, mille sünonüümiks on biblioturism. Kasvavast reisitrendist maailmas annavad ülevaate Tartu Ülikooli Pärnu kolledži emeriitdotsent Heli Tooman ja Pärnu Keskraamatukogu direktor Krista Visas.

Ajakirjast Raamatukogu leiab veel teisi aktuaalseid teemasid.

Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu arendusjuht Tuuliki Tõiste kirjutab kodanikuteadusest, mis võib raamatukogudesse tuua uusi teenuseid ning raamatukoguhoidjaile uusi teadmisi ja oskusi.

RaRa meediapädevuse spetsialist Kateryna Botnar selgitab infouputust kui nähtust: “tehnoloogia arenedes on inimesed hakanud rohkem kirja panema mõtteid, mida nad muidu oleks vaid suuliselt väljendanud.”

Sisekaitseakadeemia sisejulgeoleku instituudi teaduri ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kogude toimkonna juhi Kate-Riin Kondi artikkel annab ülevaate Eesti raamatukogutöötajate infoturbeteadlikkusest ning jagab soovitusi, millistele fookusvaldkondadele võiks edaspidi täienduskoolitustel rohkem tähelepanu pöörata.

Katre Riisalu tutvustab rahvusvahelise raamatukogustatistika standardi uuendatud versiooni tõlkimise ja kasutuselevõtuga seotud uusi termineid.

Margit Tammur tutvustab nelja uut erialateost ja Karl Martin Sinijärv kaht uut eesti keeles ilmunud krimiromaani.

Kultuuriministeeriumi digitaalse kultuuripärandi nõunik Kristiin Meos teeb ülevaate raamatukogude vägevast kommunikatsiooniprojektist “Raamatukogude aasta”.

RaRa raamatukoguvõrgu koolitusjuht René Virks räägib õppekäigul Taani raamatukogudesse kogetust, Põltsamaa Raamatukogu direktor Viivika Lepp tänab 50 aastat Adavere raamatukogu hoidnud Tiina Kulli.

Numbri 4/2023 leiab https://www.rara.ee/partnerile/raamatukogule/ajakiri-raamatukogu/

Ajakirja esikaas: Eesti Rahvusraamatukogu peadirektorid Janne Andresoo (ametis 2008–2023) ja Martin Öövel (2023. a 17. septembrist).

Foto autor: Eiko Lainjärv