Vaata lahtiolekuaegu
Kuvatõmmis

Kas kunstmuru peab kartma, aga scammimist?

29. november 2023

Eesti Rahvusraamatukogu esitleb viite meediapädevuse videot, mis valmisid tänavu koostöös Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkonnaga ning mis on ellu kutsutud märkamaks manipulatsioone erinevatel meediaplatvormidel ja avalikus internetiruumis. Videod selgitavad uusi termineid ning käsitlevad internetimaailma ohte läbi isiklike kogemuste.

„Sotsiaalmeedias aset leidvatest manipulatsioonidest saab rääkida mitmes meediakeeles: seekord oleme valinud videokeele. Lühivideotes räägivad Eesti suunamudijad hetkel kõige levinumatest inimeste eksitamise viisidest ja skeemidest. Kui te pole varem neist kuulnud, on videod teile seda põnevamad. Hoiatame ette, et nimetused ise – gaslighting, kunstmuru, scammid – võivad küll igaühe eemale peletada, kuid vaadata tasub kasvõi selle pärast, et inimesed räägivad oma kogemuslugusid, et teiega sarnast ei juhtuks,“ kõneles rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist Kateryna Botnar.

Eesti Rahvusraamatukogu meediapädevuse videod valmisid koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga. Teostust rahastas Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Eestis, meetme “Meedia ja kommunikatsiooni, kodanikuühiskonna ja koostöö edendamise meetmed Eesti hariduses, täiendõppes ja kogemustevahetuses”, kaudu.

Videod sobivad koolidele õppematerjaliks ning kõikidele huvilistele kas lapsevanema või mõnes teises rollis. Videod on kättesaadavad rahvusraamatukogu YouTube kanalilt ja peagi näeb neid videote peategelaste Kendra Katrina ja Markus Kristoferi sotsiaalmeedia kontodel.