Vaata lahtiolekuaegu

Kauneimate raamatute konkursside võitjaid on selgunud

9. veebruar 2024

9. veebruaril selgusid Kirjanike Majas 2023. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti välja kokku 153 kandidaadi hulgast. Kahe konkursi „25 kauneimat Eesti raamatut 2023“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2023“ võidutööd lähevad maailma kauneimate raamatute konkursile ja Solaris keskusesse näitusele. Oma arvamust saavad hääletussedelitel avaldada kõik inimesed ning selleks tuleb külastada kas näitust Solaris keskuse 2. korrusel rahvusraamatukogu esinduse ees või suuremaid Rahva Raamatu ja Apollo kauplusi. Publikuhääletus on avatud kuu lõpuni ja hääletajate vahel loositakse välja auhindu.

FOTOGALERII
Autor Aron Urb

„Nii mõnegi raamatu kujundus oli sedavõrd kaunis, et võiks küsida, kas see peab nii kaunis olema. Tendentsidest paistis silma konkursil osalenud väikeste kirjastuste tööde osakaal ja osav materjalide taaskasutus. Žüriilt enim punkte saanud raamatu kaaned on tehtud laojääkidest,“ märkis žürii esimees Karel Korp.   

Žüriile jäi silma arenemisjärgus oleva tehisaju käekiri, mis vaatamata äratuntavusele mõjub uudsena ning mitmete erilaadi kirjatüüpide kasutamine ristipidi senistele soovitustele. „Alguses need ärritavad, seejärel panevad imestama ja lõpuks rahunenult mõtlema – aga miks ka mitte,“ resümeerib Karel Korp ja lisab, et hea raamatukujundus koos sobiva paberivaliku, köite- ning trükitehnoloogiaga on puhas kunst.  

5 kauneima lasteraamatu žürii esinaine Kristi Kangilaski tõi välja, et konkursile laekunud lasteraamatute arv ja kvaliteet on stabiilselt kõrge. Asja elujõulisust näitab see, et saab anda välja tugeva uue tulija auhinda, samas kui pikaaegse kogemusega tegijad üllatavad värskete lähenemistega. “Arvan, et Eesti kauneimate raamatute konkursi auhind on üks armsamaid, sest see ütleb, et sinu tööd märkavad ja tunnustavad lähedased kolleegid ja sõbrad. See julgustab edasi tegutsema, sest pere toetab,” kõneles Kristi Kangilaski, kes kuulub Eesti Kujundusgraafikute Liitu.

Lisaks võitjatele jagati välja kolm žürii eripreemiat ning mitmeid konkursside korraldamist toetanud organisatsioonide ja ettevõtete tunnustusi. Pikalt väljaantud Kuldraamatu tiitel läks tänavu teosele “Literally Estonian”, mille autor on Karel Polt ning illustraator-kujundaja Kristina Tort. 

Publiku lemmik veel selgumas 

25 kauneima raamatu konkursil osales 116 raamatut ja 5 kauneima lasteraamatu konkursil 37 teost. Võidutööd selgusid 153 teose hulgast. Kauneimaid raamatuid saab näha Eesti Rahvusraamatukogu veebilehel ja Solaris keskuses 2. korrusel rahvusraamatukogu esinduse ees kuni veebruari lõpuni avatud näitusel, kus on võimalik hääletada ka endale enim meeldinud raamatu poolt. Oma arvamust saab avaldada ka suuremates Rahva Raamatu ja Apollo kauplustes ning kõikide hääletajate vahel loositakse välja raamatupoodide kinkekaarte.

Konkursside korraldajateks olid Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ning Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.  

Alates 1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidised. Maailma tasemel on Eesti raamatud toonud koju mitu medali.  

Kauneimate raamatutega saab tutvuda siin www.rara.ee/25kauneimat

Vaata ka Ringvaate saatelõiku, kus Karel Korp räägib saatejuht Marko Reikopile žürii tähelepanekutest ja kas tehisaju käekiri on kujunduses äratuntav.

2023. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid: 
Karel Korp, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu 
Leenu Nigu, Eesti Kirjastuste Liit  
Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Tiina Põldaru, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit  
Jaan Rõõmus, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Kaia Rähn, Eesti Kujundusgraafikute Liit  

2023. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid:  
Kristi Kangilaski, Eesti Kujundusgraafikute Liit 
Kadi Kurema, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Virge Loo, Eesti Rahvusraamatukogu  
Jüri Mildeberg, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Piret Niinepuu-Kiik, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Viive Noor, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Priit Rea, Eesti Kujundusgraafikute Liit  
Triin Soone, Eesti Lastekirjanduse Keskus  
Krista Vilippus, Eesti Kirjastuste Liit