RaRa väike maja, Narva mnt 11
E–R 10–20, L 12–19, P suletud
RaRa Solarise saatkond
E–P 10–19

Kuidas kõlab eesti muusika aastast 1910?
Eesti Rahvusraamatukogu muusikaosakonna andmetel on 2022. aastal ilmunud ligikaudu 400 uut eesti muusika helisalvestist erinevatel füüsilistel kandjatel, mis teeb päeva kohta 1,1 albumit või singlit vinüülplaadil, plaadil või helikassetil. Vanimad lood, nagu näiteks 1910. aasta looming on digitaalarhiivis DIGAR vabalt kuulatav. Autoriõigusega kaitstud muusikat saab kuulata rahvusraamatukogus kohapeal.
Eesti Rahvusraamatukogu muusikaosakonna andmetel on 2022. aastal ilmunud ligikaudu 400 uut albumit või singlit vinüülplaadil, CD-l, DVD-l või kassetil, kuid ümmargune 400 ei pruugi peegeldada tegelikku seisu, mis võib olla suurem. Arv võib muutuda, sest eestlaste osalusel sündivat muusikat antakse välja ka välismaal ja info rahvusraamatukogusse ei jõua.
„Kui plaadipoodi plaati müügile ei tule, on märkamine üsna juhuslik,“ resümeerib Kaja Loel, kes töötab Eesti rahvusraamatukogus humanitaaria ja kunstide raamatukogu helisalvestiste töörühma juhina ning kel tuleb tegeleda pea igapäevaselt ilmuvate helisalvestiste otsimisega, sest eestlaste laulusõnade, viiside ja esituste kogumine arhiivkogusse on üks prioriteetidest eesti kirjanduse säilitamise ja kättesaadavaks tegemise kõrval.
Muusika Digaris
Rahvusraamatukogu tegeleb eesti muusika kogumise kõrval ka muusika digiteerimisega.
Autorikaitse alt vabanenud digitaliseeritud muusikat saab DIGARis kuulata ilma igasuguste piiranguteta. Vanim muusika pärineb aastast 1910 ning kaks šellakplaati „Laewameeste tantsu“ ja „Pirita polka“ on vabalt kuulatavad digitaalarhiivis DIGAR.
Autoriõigusega kaitstud muusikat on võimalik kuulata rahvusraamatukogu autoriseeritud töökohal. Narva maantee 11 hoone 2. korruse muusikanurgas on üles seatud mitu masinat, mis teevad helisalvestiste kuulamise võimalikuks. Ka DVD plaatide ja VHS kassettide vaatamiseks leiab vajaliku tehnika, kuid Tõnismäe hoonesse tagasikolimiseni aastal 2026 on võimalused piiratud.
Muusikakogu aastal 2026
2026. aastal näeb taas rahvusraamatukogu muusikakogu kogu tema rikkuses.
Tõnismäe hoone 6. korruselt leiab muusikasalongi koos popup kontsertidega.
Kahes helistuudios on võimalik salvestada muusikat ja audioraamatuid ning musitseerida erinevatel instrumentidel.
Kuidas muusikat Eestist ja laiast maailmast otsitakse?
Artikkel “Muusikadetektiivid rahvusraamatukogus“.