Vaata lahtiolekuaegu

“Kuidas orienteeruda info virvarris?”: lisalugemist

12. november 2024

Oktoobris toimus kolmas meediahariduse konverents. Materjali paremaks omandamiseks tegime valiku kirjandusest, mida esinejad soovitasid.

The discussion book: 50 great ways to get people talking Stephen D. Brookfield, Stephen Preskill 2016

Aruteluraamat on sobiv juhend mistahes rühmategevuse tõhustamiseks. Kõiki tehnikaid ja harjutusi on selgelt kirjeldatud koos juhistega nende valiku ja rakendamise kohta ning nõuannetega, milliseid ohte tuleks vältida. Kõik tehnikad pakuvad uusi viise inimeste kaasamiseks ja rühmatöö ergutamiseks ning suunavad osalejad (töötajad, õpilased, kolleegid, valijad, kogukonnaliikmed vm) aktiivsemalt kaalutlusotsuste tegemisel osalema. Julgustage loovust ja avatust uutele vaatenurkadele; tihendage koostööd ja looge sidusaid meeskondi; hoidke rühmade tähelepanu olulistel teemadel ja keerulistel küsimustel. E-raamatuna kättesaadav RaRa kasutajatele.


Raamat annab ülevaate, kuidas 19. ja 20. sajandi vahetusel kujunesid välja kaasajal nii loomuliku ja iseenesestmõistetavana tunduvad keskklassi elustiil, väärtused, vaated ja mentaliteet. Eritledes teemasid nagu arusaam ajast, kodust, puhkamisest, loodusest, puhtusest ja distsipliinist, näitavad autorid, kuidas mainitud ideed kujunesid ning millest välja kasvasid. Nauditav ja haaravalt kirjutatud teos argielust ja identiteedist põhineb mitmekesistel allikatel isiklikest mälestustest kokaraamatute ja etiketiõpikuteni.

Raamat hindab meediategevuse mõju liberaalsetes demokraatiates, kus suhtekorraldus ja mainekujundus on poliitilises protsessis muutunud peaaegu sama oluliseks kui seadusandlus. Autor uurib poliitilise protsessi meediastumist alates Vladimir Putini tõusmisest poliitikaareenile ja lõpetades mainemeistrite (spin-doctor’ite) tegevusega USA 2008. aasta presidendivalimistel.

Autor kirjeldab kriitilise mõtlemise harjumusi, mida saab arendada, et valeinfot ära tunda ja selle ühiskonda kahjustava mõju vastu võidelda. Bullshit on rikutud mõtlemise ja halbade otsuste alus ning võib kaasa tuua terviseprobleeme, rahalisi kaotusi, õiguslikke tagajärgi, purunenud suhteid ning aja ja ressursside raiskamist. Ükskõik kui targaks me end ka ei pea, oleme me kõik ajupesule vastuvõtlikud ‒ ja me kõik tegeleme sellega. Ehkki me võime mingit tegevust pidada kahjutuks turunduslikuks müügikõneks või humoorikaks ja ainult veidi ilustatud väiteks, on selline tegevus tegelikult palju ohtlikum ja salakavalam. Petrocelli kirjeldab mõjusaid strateegiaid mitte ainult eesmärgiga ohte ära tunda ja end igapäevase mõjutustegevuseeest kaitsta, vaid ka selleks, et aktsepteeriksime oma teadmatust mõne teema kohta ja väldiksime bullshit’iga kaasa minemist. Kasutatud autosid müüvate ning kinnisvara-, veini- ja teemanditööstuses töötavate mõjutusvõtteid tundvate inimeste abiga õpetab ta reaalsete näidete abil muuhulgas ära tundma nn punaseid lippe ehk hoiatusmärke.

Artikkel on ilmunud ajakirjas Phi Delta Kappan. Artiklit saab lugeda RaRa kasutajaks registreerides ja sisse logides.

Ameerika Ülikooli polariseerumise ja ekstremismi uurimis- ja innovatsioonilabori (PERIL) teadusdirektor Pasha Dashtgard räägib ajakirjale Phi Delta Kappan radikaliseerumise ennetamise tähtsusest, toksilise maskuliinsuse kahjulikkusest ning õpetajate ja teiste haridustöötajate olulisest rollist.