Vaata lahtiolekuaegasid
Desinfo seminar

Meediapädevuse seminar: ChatGPT õpetab olema kriitiline

11. mai 2023

28. aprillil toimunud Eesti rahvusraamatukogu meediapädevuse seminaril „Kui tehisintellekt koolimajja jõudis…“, arutleti, kas tekstirobot ChatGPT on klassiruumis sõber ja millega tuleb arvestada masina kasutamisel. Samuti julgustati kasutama tekstirobotit, kuid töötada tuleb populaarseks saanud tehisintellekti tööriistaga targasti ja olla tuleb kriitiline. Teksti kirjutamisel toimus inimese ja masina vaheline 2,5 tunnine võistlus.

Seminaril osalejad rääkisid oma kasutuskogemustest ning analüüsisid tekstiroboti tugevusi ja nõrkusi. Sisuliselt võib tekstirobot aidata nii õpetajat kui õpilast. Oluline on klassiruumis reeglid selgeks rääkida ning mõista, millised on tekstitööriista nõrgad kohad.  

Kui heaks on saanud tekstirobot eestikeelse poeesia kirjutamisel, selgus mõõduvõtus inimese ja ChatGPT vahel. Publiku antud märksõnadest valmisid kirjaniku Reijo Roosi ja rahvusraamatukogu andmeteadlase Krister Kruusmaa opereeritud ChatGPT mõõduvõtmisel luuletused neljas žanris. 

2,5 tunni jooksul tuli kirjutada haiku ja lasteluuletus, vabavärss ja sonett. Võistluse tulemuseks sai 3:1 inimese kasuks. Vaata võistlejate loodud teoseid SIIN

Meediapädevuse seminaril esinesid ettekannetega Priit Talv Riigikantseleist, Kristel Kriisa Riigi Infosüsteemi Ametist, Sten Tikerpe advokaadibüroost NOVE, Eva Ladva Eesti Rahvusraamatukogust ja Diana Poudel Tartu Ülikoolist. 

Vaata meediapädevuse seminari ettekannete salvestust „Kui tehisintellekt koolimajja jõudis…“  
SIIN. 


FOTOGALERII 
Aron Urb