Vaata lahtiolekuaegu

Näitus leidis tundmatuks jääda sooviva kunstniku  

17. veebruar 2024

Eesti rahvusraamatukogu 2023. aasta detsembris alanud aktsioon leida „RaRa 105“ näitusele omanik lõppes veebruari keskpaigas positiivse tulemusega. Laenutussedelitele enam kui 105 illustratsioonikatsetust teinud andekas kunstnik on leitud, kuid vastavalt autori palvele jätab rahvusraamatukogu tema isiku avaldamata. Küll aga jõudis rahvusraamatukoguni kunstniku kiri, mis saladuseloori veidi kergitas. 

„Saame öelda, et huvitaval kombel on tundmatu kunstnik meile küll nüüd teada, aga tema isik on meile siiski teadmata,“ kõneles Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsiooni-ja turundusjuht Liina Luhats- Ulman, kelle sõnul ei soovinud kunstnik kuidagi esiletõstetud saada.  Soovi jääda tundmatuks väljendab tööde autor ka oma edastatud kirjalikus pöördumises, millega saab tutvuda SIIN

Raamatukogul on külastajad ja lugejad ning isikutuvastus on vajalik ainult laenutamisel. „Illustratsioonide autor on inimene, kes kasutab raamatukogu kui inspireerivat ruumi eneseväljenduseks ning tema jaoks pole oluline ei tunnustus ega tuntus,“ kõneles Liina Luhats-Ulman, kes lisas, et enne kohtumist õige inimesega jõudis raamatukogusse mitmeid vihjeid ja ka libapakkumine.  

„Kohtumise asjaolusid me avaldada ei saa, aga nii palju võime öelda, et see toimus rahvusraamatukogu asenduspinnal Narva maantee 11 aadressil ja saime üle anda talle tänutäheks kingituse kaunite kunstiteoste eest,“ resümeeris Luhats-Ulman. 

Rahvusraamatukogu hakkas otsima autorit laenutussedelitele eelmisel kümnendil vormistatud kunstiteostele möödunud aasta detsembri keskel. Illustratsioonid leiti rahvusraamatukogu Tõnismäe majast enne rekonstrueerimistööde algust.  

Rahvusraamatukogu lootis, et leiab autori 105. aastapäevaks, mida tähistati 2023. aasta 21. detsembril, aga tagasihoidlik inimene oskas jääda märkamatuks tunduvalt pikemaks ajaks. Kunstniku otsimise aktsioon pälvis Kuldmuna konkursil Kuldmuna.