Vaata lahtiolekuaegu

Raamatututvustus. Kuidas kaasata kodanikke?

21. aprill 2025

Marge Allandi
Poliitika ja rahvusvaheliste suhete referent

Engaging citizens in policy making : e-participation practices in Europe

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased Tiina Randma-Liiv ja Veiko Lember on koostanud kogumiku „Engaging citizens in policy making“, mis analüüsib kodanike e-osalust (e-participation) poliitiliste otsuste tegemisel.  

Kogumik käsitleb avalikkuse osalemist poliitika kujundamises ja valitsemises, ja seda just digitaalsete kanalite vahendusel. Demokraatial ei lähe hetkel kõige paremini ja seetõttu võiks esindusdemokraatiale lisaks kaasata rohkem avalikkust. Kuna kodanikel ja kõigil avalike teenuste tarbijatel on lähedane kokkupuude teenuste ja üldse poliitiliste otsuste tagajärgedega, siis nende otsustusprotsessis osalemine võimaldab poliitika tegemisel kaasata ka väljastpoolt tulevaid ressursse. Ehk siis, need, kes on seaduse ja poliitika subjektid, peaksid nende tegemises ise osalised olema (Fung 2006, p. 66). Interneti areng on andnud uusi võimalusi poliitiliseks osaluseks – erinevad platvormid ja keskkonnad võimaldavad koguda ja edastada otsustajatele arvamusi ja ettepanekuid – see kõik tugevdab demokraatlikku protsessi.  

Raamat koosneb erinevatest juhtumiuuringutest, kus analüüsitakse e-osaluse korraldust ja võimalusi 15 Euroopa riigis. Kogumik pakub võrdlevaid teadmisi e-osaluse institutsiooniliste, haldus- ja korralduslike aspektide kohta, vaatluse all on nii poliitiline kontekst, kui otsustajate soov ja tahe teha koostööd väliste osalejatega.  

Kogumikus käsitletud juhtumiuuringutest on enamik edulood – nii keskvalitsused kui kohalikud omavalitsused töötavad välja uusi platvorme, et võimaldada kodanikele paremat juurdepääsu osalemiseks erinevate otsuste tegemisel. Kuid nagu näitab Ungaris toimuv, võib digikanalite vahendusel toimuv osalusdemokraatia teenida valitseva populistliku valitsuse huve. Ungaris on küll töötatud välja suurepärased võimalused kodanike kaasamiseks, kuid need protseduurid on sageli läbipaistmatud ja kallutatud, suunates osalejaid tegema „õigeid“ otsuseid.  

Koostajad on oma kokkuvõttes jõudnud järeldusele, et kuigi e-osaluse võimalused ja algatused sõltuvad kontekstist ja erinevatest asjaoludest, on siiski võimalik tuletada üldised mustrid, mis tagavad kodanike eduka osavõtu otsustusprotsessidest.  

Kogumik „Engaging citizens in policy making“ on avatud juurdepääsuga.  

Fung, A. (2006). Varieties of participation in complex governance. Public Administrative Review, 66.