Vaata lahtiolekuaegu

Raamatututvustus: tehisintellekti valitsejad ja võitlus tuleviku üle 

14. jaanuar 2025

Ajalehe Financial Times’i 2024. aasta parimaks äriraamatuks valiti Supremacy : AI, ChatGPT and the Race That Will Change the World 

Parmy Olsoni raamat “Supremacy: AI, ChatGPT, and the Race That Will Change the World” keskendub tehisintellekti arendamise pingelisele võistlusele, kus peamised osalejad on ettevõtted OpenAI ja DeepMind. Neid ettevõtteid juhivad Sam Altman ja Demis Hassabis, kaks visionäärist juhti, kes püüavad arendada masinat, mis suudab mõelda ja õppida nagu inimene. “Supremacy” kirjeldab nii ChatGPT kui ka DALLE-E 2 loomislugu ja ka esimesi hetki avalikkuse ees. 

Parmy Olson jutustab raamatus ladusalt ja haaravalt OpenAI ja DeepMind vahelisest võitlusest, keskendudes nende püüdlustele kasutada tehisintellekti inimkonna hüvanguks, kuid tuues esile ka riskid. 

Raamatu keskmes on nende ettevõtete juhid, kes on loonud justkui religiooni ümber oma missiooni arendada superintelligentset masinat. Olson hoiatab teravalt, et kasumist juhitud tehisintellekti levik ja arendamine, võib viia vigase ja erapooliku tehnoloogia laiemasse kasutamisse hariduses, meedias ja teistes valdkondades. Selline olukord loob uusi ohte, mida isegi tehnoloogia arendajad ise ei pruugi märgata. 

“Supremacy” annab põneva ülevaate tehisintellekti arendamise eetilistest dilemmadest ja suunab lugeja tähelepanu tehisaru tegelikele ohtudele. 

Võidujooks superintellektile: 
Olson kirjeldab, kuidas superintellekti loomine on tehnoloogiliselt keeruline ja kulukas, vajades tohutuid ressursse. Näiteks alustas OpenAI kui mittetulunduslik organisatsioon, kuid pidi rahastamise tagamiseks üle minema “piiratud kasumi” mudelile. Google’i omanduses olev DeepMind on samuti pidanud tasakaalustama ideaale ja ärilisi huve. 

Eetilised dilemmad: 
Mõlema ettevõtte juhid usuvad, et parem on tehnoloogia arendada vastutustundlike osapoolte poolt kui jätta see pahatahtlikesse kätesse. Samas paneb äriline surve nende eetilised põhimõtted proovile. 

Globaalne ja geopoliitiline mõõde: 
Võistlus tehisintellekti arendamisel on muutunud ka USA ja Hiina vaheliseks jõukatsumiseks. Hiina pakub oma tehisaru ettevõtetele suurt riiklikku tuge, mis loob konkurentsieeliseid. USA ettevõtted nagu Microsoft ja Google juhivad aga tehnoloogilisi uuendusi, toetudes oma partneritele (OpenAI ja DeepMind). 

Valitsuse roll ja järelevalve: 
Raamatus prognoositakse, et valitsused hakkavad suurema tõenäosusega tehisintellekti arendusse sekkuma, et tagada riiklik julgeolek ja kontroll tehnoloogia üle. Ta viitab võimalikule koostööle tehnoloogiafirmade ja luureagentuuride vahel. 

Valeinfo esitamine: 
OpenAI keeldus avaldamast, kui suur on ChatGPT hallutsineerimise määr, kuid mõned tehisaru uurijad on hinnanud selleks 20%. Sellest võib järeldada, et mõnedele kasutajatele ja vähemalt viiest kasutusjuhust ühel loob ChatGPT valeinfot.  

“Supremacy” pakub põhjalikku ülevaadet tehisaru arendamise keerukusest, alates tehnoloogilistest ja rahalistest väljakutsetest kuni eetiliste ja geopoliitiliste küsimusteni. Raamatust saab lugeja teada, kelle käes on hetkel tehisintellekti arendamise supervõime ja juhtroll.