Vaata lahtiolekuaegu
Aron Urb

Rahvusraamatukogu esitles 10 sajandi lõikes kogutud Liivimaa kaarte haruldaste leidudega  

3. mai 2024

2. mail esitleti Eesti Rahvusraamatukogus raamatut „Livoniae descriptio: Eesti- ja Liivimaa vanadel kaartidel“. Teose kaante vahel on enam kui 100 maailma eri paigust pärit kaarti ajavahemikust 13-20 sajand ning iga kaardi juures on oma ajastut avav lugu. Raamatusse on jõudnud ka haruldused, mida leidub kogu maailmas vaid üksikuid. Kaartide asukohtade avastamiseks on loodud veebirakendus. 

“Ajal ja ajalool on üks mõõde, minevikust tänapäeva. Kaardil nagu igal pinnal on kaks mõõdet – pikkus ja laius. Lisaks on tal ka ajamõõde, mis mõõdab arengut minevikust tänapäeva. Seepärast ongi kaartide ajalugu nii huvitav,” kõneles raamatu  üks koostajatest Tõnu Raid.  

“Kõige hinnalisemad on kahtlemata maailma vanimad käsikirjalised kaardid Vatikani ja Briti Raamatukogust ja Prantsusmaa Rahvusraamatukogust. Selliseid kaarte, mida on maailmas väga vähe või ainult üks alles, on selles raamatus mitmeid. Näiteks mitmeid Vatikani kogude kaarte veebis ei näe,“ avas raamatu sisu Tiina Kruup, kes töötab Eesti Rahvusraamatukogus kaardikoguhoidjana ja oli raamatu koostaja ja üks toimetajatest. 

Rakendus näitab kaardi väljaandmise koha ja aja 
„Kaardid, mida mäluasutustes üle maailma on vaid üksikuid, on näiteks Cornelis Antonisz’i „Idamaade“ kaart (Caerte van oostlant) ja Gerard Mercatori Euroopa atlas, “ kõneles Tiina Kruup. Kaante vahele koondatud ajalooliste kaartide lai valik ning lisamaterjal pakub huvitavaid uusi teadmisi kartograafia,- ajaloo – või kaardihuvilistele. Lisaks saab uurida rahvusraamatukogu digilabori loodud veebirakendusest nii kaartide väljaandmise kohta kui ka aega. Kaartide uurimisega saab algust teha: “Livoniae descriptio: Eesti- ja Liivimaa vanadel kaartidel” interaktiivne rakendus.     

Ajastujoone kõige vanem kaart raamatus viib 10 sajandi tagusesse aega ning hilisem kaart esimene Eesti Vabariigi trükitud kaart aastast 1919. Kogumik sisaldab 103 maakaarti rohkem kui 10 keeles ning on Tõnu Raidi 2002. aastal ilmunud “Tabulae Livoniae” täiendatud väljaanne.   

Raamatu koostajad on Tõnu Raid ja Tiina Kruup. Kujunduse on teinud Margit Plink ja Viktor Gurov. Saatesõna on raamatule kirjutanud ajaloolane ja kultuuriteadlane ja Tallinna Ülikooli professor Marek Tamm

Raamatut saab tulla laenutama või ostusoovi korral leiab selle raamatukauplusest. 

DSCF4233

Kaardid raamatust „Livoniae descriptio: Eesti- ja Liivimaa vanadel kaartidel“ 
Anders Bure Põhjamaid kujutav kaart aastast 1626 oli pikka aega kogu Euroopas teistele tegijatele algmaterjaliks. Eesti- ja Liivimaa osas leiab kaardilt ka eestikeelsed sõnad „soo“, “järv” (jerwi) ja “jõgi” (joki). 
Giacomo Gastaldi vasegravüüril, mis on välja antud Veneetsias 1548. aastal, on kaardi pealkirjas juba sõna Livonia. Kaardil on vanad kentsakad kohanimed ja Pärnust jõgi läheb otse Võrtsjärve.