Vaata lahtiolekuaegu
jõulusalm (RaRa web)

Rahvusraamatukogu ja Apollo “Minu jõulusalmi” konkursile laekus lastelt üle 550 luuletuse

18. detsember 2023

Eesti Rahvusraamatukogu ja Apollo raamatute käesoleva aasta viimane Perehommik toimus 16. detsembril Solarise keskuses, RaRa Solarise saatkonnas ja Apollo raamatupoes ning kohal oli üle 100 perehommikulise. Sündmus oli iseäranis eriline, sest lisaks katkiste luuletuste parandamisele, jõululoosile, salmiabile ja jõulukaartide meisterdamisele, autasustati kohapeal parimaid “Minu jõulusalmi” konkursi salmimeistreid.

Oma luuletuse saatis konkursile 557 last vanuses 312 aastat. Nende seast valis auväärt žürii, koosseisus Karl Martin Sinijärv, Margit Tammur ja Annika Pilt, kolme vanuseastme (eelkooliealised, 7–9-aastased ja 10–12-aastased) silmapaistvamad. Lisaks anti välja eripreemia.  Kõige enam kõlama jäänud luulesõnad olid: jõulud, jõuluvana, jõulupuu, päkapikk, lapsed, kingitus, komm, piparkook, lumi, talv ja põhjapõder.

Žüri esimees Karl Martin Sinijärv rahvusraamatukogust  tunnustab salmimeistreid: „Meeletus koguses päkapikke ja piparkooke ja väga vähe Jeesuslast. Polnudki õieti teist. Moslemite, moskoviitide ja muude komantšide maailmas on üks vaikne kristlik traditsioon hääbumas. Lapsed aga luuletavad ikkagi ning mitte üksnes tuimalt riimirütmi tagudes. Täitsa ägedaid asjakesi leidub. Meil on veel lootust!“ 

Žüriiliige Annika Pilt Apollost lisab: „Rõõm oli tõdeda, et konkursil osales nii palju väikeseid ja suuremaid luulehuvilisi. Luuletused panevad hinge helisema ja silma särama. Eriti hinge pugesid teemad, mis puudutasid koolikiusamist ja sõda. Ka pere ja sõpradega koosolemine ei ole alati kõigile kättesaadav ega elementaarne. Maailma valupunktid jõuavad ka laste mõtetesse.“

Jõulusalmi konkursi iga vanuseastme silmapaistvaim salmimeister läheb Eesti Vabaõhumuuseumi talvevõlumaale perega värsket luuleinspiratsiooni koguma. Lisaks täitsid Apollo ja Eesti Rahvusraamatukogu päkapikud salmimeistrite kingikotid tõeliselt toredate ja magusate üllatustega. 

Hooaja viimast pidulikku Perehommikut juhtis näitleja Maria Valk, kes kandis ette konkursi “Minu jõulusalm” silmapaistvamad luuletused ja esitas jõuluhõngulisi muusikapalasid. Uue aasta esimene Perehommik toimub laupäeval, 20. jaanuaril kell 12–14 Solarise keskuses. Suurema valiku luuletusi avaldame jõulunädalavahetusel siinsamas. Lisaks avaldavad valiku ka Postimees ja ERR.

Eelkooliealiste kategoorias tunnistati kõige silmapaistvamaks salmimeistriks HILDA JOHANNA. 7–9-aastaste kategoorias tunnistati kõige silmapaistvamaks salmimeistriks ANDRE. 10–12-aastaste kategoorias tunnistati kõige silmapaistvamaks salmimeistriks TENELI. Eripreemia pälvisid KAAREL ja TAMBET.

Loe võidutöid!

Vaata fotogaleriid jõulumeeleolust pakatavast Perehommikust!

20231216-0601