Vaata lahtiolekuaegu
Riiulid raamatukogus

Rahvusraamatukogu laenutuste 2022. aasta edetabeli esikohta hoidis vana laenutushitt

20. veebruar 2023

2022. aasta rahvusraamatukogu ilukirjanduse laenutuste topi esikohta jäi hoidma Delia Owensi „Kus laulavad langustid“, mis oli 2021. aasta rahvaraamatukogude enimlaenatud teos. Ilukirjanduse laenutuse esikolmikusse jõudsid kaks Eesti autori teost. Sotsiaalia valdkonnast telliti enim Kristi Saare teost „Kuidas alustada investeerimisega“.

Delia Owensi teosele “Kus laulavad langustid” kuulub absoluutne esikoht juba teist aastat järjest. Sama teos oli 2021. aastal kõige laenatuim raamat enam kui 500 rahvaraamatukogu arvestuses.

2022. aasta rahvusraamatukogu ilukirjanduse topi teisele kohale pääses Eesti autori Eia Uusi “Kirjad Bueno Airesest” ja esikolmiku kolmas koht kuulub samuti Eesti autorile – Mudlumi teosele “Mitte ainult minu tädi Ellen”.

Tõlkeilukirjandus ja Eesti ilukirjandus on olnud rahvusraamatukogu lugejate eelistuseks läbi aastakümnete, kuid sageli käiakse otsimas ka tarbe- ja aimekirjandust.

Rahvusraamatukogu 2022. aasta kõige loetavamad laenuraamatud tarbe- ja aimekirjanduse kategoorias olid Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega“, Ingvar Villido „Emotsioonid : inimkonna suurim sõltuvus“ ja kolme eesti autori ühislooming „Rahaedu põhimõtted : kuidas haarata kontroll oma rahaasjade üle ja saavutada rahaline vabadus,“ mis koos karistusseadustiku ja rikkaks saamise õpikuga jagas kolmandat kuni viiendat kohta.

Tellimise võimalused avardusid

2022. aastal said soovijad tellida laenuraamatu lisaks tavapärasele laenutusele kohapeal veel raamatukappi Viru või Ülemiste keskuses, Omniva postipakki ning Minu Raamatukogu MIRKO platvormi kaudu nii kulleriga koju kui lähimasse pakiautomaati.

Laenutus on üks paljudest RaRa tegevustest. Mullu viidi ellu erinevaid haridusprogramme koolidele, tehti veebiviktoriine, pakuti koolitusi, teoste digiteerimise ja restaureerimise teenust, tegeleti veebide arhiveerimisega ning üle-eestiliste arendusprojektidega, et saaks toimuda raamatukogunduses edukas digipööre.

Käesoleva aasta veebruaris jõudis lõpuni riiklik e- väljaannete laenutuse projekt ning 14.02 alustas Minu Raamatukogu MIRKO platvormil e- väljaannete laenutus, mis teeb Eesti elanikele kättesaadavaks ligikaudu 3000 e- ja audioraamatut ning samuti paljud armastatud kultuuriajakirjad.