Vaata lahtiolekuaegu
Sirkel&Mall/terrass

Rahvusraamatukogu sai uue juhi 

4. august 2023

Eesti Rahvusraamatukogu nõukogu valis asutuse uueks peadirektoriks Martin Ööveli, kes võitis tugevas konkurentsis ja tasavägises lõpuvoorus poolehoiu visiooniga, mis tõstab rahvusraamatukogu füüsilise atraktiivse keskkonna kõrval olulisse valgusesse IT komponentidega teenused ja nende kättesaadavuse üle Eesti. 

“Martin Ööveli kasuks rääkis tema tugev nägemus rahvusraamatukogust kui kõigi Eesti inimeste usaldusväärseimast infoallikast digiajastul ning tema soov teha rekonstrueeritud rahvusraamatukogu hoonest Tõnismäel inimeste kohtumispaik ja kogukonnakeskus,” ütles Eesti Rahvusraamatukogu nõukogu esinaine Vilja Toomast. “Ööveli suurimateks väljakutseteks saavadki olema RaRa teenuste kasutatavuse  tõstmine, hoone rekonstrueerimise lõpule viimine nii, et kõigil meil oleks sinna asja, ja kõigile Eesti rahvaraamatukogudele parima toe pakkumine, nii et igas Eesti nurgas oleks alati üks uks avatud, kuhu inimestel on tahtmist ja asja minna.” 

“Rahvusraamatukogu on liikumises uude ajajärku, kus kõige olulisem on kasutajakeskne teenuste disain ja kutsuv füüsiline keskkond,” ütles Martin Öövel, kes alustab peadirektori ametis 17. septembril. “Teenuste süvenev toetatus IT-komponentidest tähendab, et rahvusraamatukogu on sadade tuhandete kasutajatega IT-asutus.  Kõrgelt hinnatud avaliku sektori tööandjana on meil väga tugevad eeldused, et rakendada läbipaistvaid ja tulemuslikke protsesse, mille läbi rahvusraamatukogu teenuste kogum suudab olla ühteaegu usaldusväärse teabe keskkonnaks infomullide ajastul ning lisaks võimaldab kasutajatel veel paremini asuda dialoogi rahvusraamatukogu kogudes oleva mahuka vaimuvaraga, et luua uut kultuuri ja teadmistepõhist väärtust.” 

Martin Öövelil on omandatud magistrikraad IT õiguse erialal Stockholmi Ülikoolist ja bakalaureusekraad õigusteaduse erialal Tartu Ülikoolis. Samuti on ta läbinud avaliku teenistuse tippjuhtide järelkasvuprogrammi. Öövel on töötanud Tabasalu Ühisgümnaasiumi ja Keila Kooli juhina.  

Eesti Rahvusraamatukogu hoone Tõnismäel on 2022. aasta alusest rekonstrueerimisel ja tänaste plaanide järgi avab uksed 2026. aastal. 1980ndate lõpus ehitatud hoone ehituskvaliteet on teinud ehitusprotsessi keeruliseks ning see on korduvalt kallinenud. Kuni Tõnismäele tagasi kolimiseni tegutseb rahvusraamatukogu Narva mnt 11 aadressil ja Solarise keskuses. 

Nõukogu tänab senist peadirektorit Janne Andresood tema poolt juhitud uuenduste läbiviimisel, mis on rahvusraamatukogust teinud lugejasõbralikuma koha ja terve Eesti rahvaraamatukogusid toetava keskse teenuspakkuja.  

Konkursile esitasid oma dokumendid 24 kandidaati, kellest nõukogu kohtus kuuega. Viimasesse vooru sai kaks kandidaati. Konkursi viis läbi personalibüroo Fontes.