Vaata lahtiolekuaegu
Gregor Ojaveer videomängude muuseumis peale näituse väljapanekut
Signe Heiberg

Rahvusraamatukogu viib videomängude algusaegadesse

5. november 2024

Eesti Rahvusraamatukogus saab kuni 16 novembrini osa videomängude muuseumi LVLup! interaktiivsest näitusest “Piip-piip!”, kus kõige vanem elektrooniline mäng pärineb aastast 1959. Ligi kaks nädalat kestev näitus viib videomängude idee sünniloo juurde 1970. aastate Jaapanis ja toob publikuni videomängude põneva teekonna läbi kümnendite. Väljapaneku viimasel päeval pakutakse ainulaadset võimalust luua ise digimäng Prantsuse kunstnike loodud Papertronics´i videomängulaual.

“Videomänge peetakse tihti pelgalt meelelahutuslikuks, kuid lisaks on neil oluline panus nii lugude jutustamisse kui visuaalsesse kunsti. Ka Eesti Rahvusraamatukogu peab sellist kultuurivormi oluliseks ja videomängude kui kultuuripärandi kogumise ja säilitamisega tegelemine on üks prioriteetidest. Hariduskeskus pakub lisaks RaRa harjumuspärastele kogudele tuginevate haridusprogrammide ka (video)mängude lugudel põhinevaid haridusprogramme,” kõneles Eesti Rahvusraamatukogu hariduskeskuse juhataja Riina Tamm.  

Papertronics

Kuni 16. novembrini saab Narva maantee 11 aadressil näha ülevaadet ajajärgust, kui elektronmängude tehnika arenes kapisuurustest mänguautomaatidest taskus kantavateks minimängudeks. Näituse viimasel päeval, 16. novembril, saavad nii lapsed kui ka professionaalid katsetada ise mängukujunduses fantaasiaid. Vaid markerite, teibi, esemete ja kollaažiga saab luua ise videomängu ja seda uuenduslikul moel ilma ekraani puudutamata.  

Uuenduslikku lähenemist praktiseeritakse Papertronics´i videomängulaua abil, mille tehnilise lahenduse on loonud aastal 2013 kunstnikud Jérémie Cortial ja Roman Miletitch.  Videomängulaua võimalusi saab avastada juhendajate Camille Laurelli ja Gregor Ojaveeriga videomängude muuseumist LVLup!. 

Videomängude mõju

Videomängude tähendusest ja mõjust on plaanis kõneleda Eesti Prantsuse Instituudis toimuvas vestlusringis, kuhu on oodata osalema Jérémie Cortiali, Camille Laurelli ja Dr. Hiroshi Yoshida´t. Vestlusring leiab aset 11. novembril kell 17.30 ja toimub inglise keeles.  

Töötuba ja näitust “Piip-piip!” toetab Eesti Kultuurkapital. Papertronics videomängulaua ehitamist, töötubade läbiviimist ning kunstniku Jeremie Cortiali Eestisse toomist toetab Eesti Prantsuse Instituut.  

Videomängude kui kultuuripärandi olulistust tutvustava programmi ettevalmistamisel on oma panuse andnud Prantsuse Instituut, Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Rahvusraamatukogu.  
 
Rahvusraamatukogus koostöös partneritega toimuv näitus ja töötuba toimub Vabariigi Presidendi välja kuulutatud uudishimu päeva ühe tegevusena.  

Fotogalerii

P1164771