Vaata lahtiolekuaegu
Hublet RaRas

RaRa tuleviku teenused: Tahvelarvutiga on tulevik raamatukogus kohal

5. veebruar 2024

Rahvusraamatukogus on jõudnud kasutusele Hubleti tahvelarvutid, mis toetavad majas läbi viidavaid haridustegevusi ning pakuvad juurdepääsu sadadele ajakirjadele ja ajalehtedele. Tahvelarvutite kasutuselevõtt on esimene RaRa tuleviku teenuste katsetustest – prototüüpide sarjast, mille käigus proovime koostöös enda partnerite ja kasutajatega läbi erinevaid 2027. aastal taasavatava Tõnismäe hoone teenuseid.

Kogu maailma ajakirjandus nüüdsest RaRa tahvelarvutites

Värskelt kasutusele jõudnud tahvelarvutite kaudu pääsed ligi sadadele eesti- ja välismaistele ajalehtedele ja ajakirjadele. Huvitavad sind päevakajalised uudised, mood, tehnoloogia või kultuur – tahvelarvutitest saad neid teemasid kajastavale ajakirjandusele mugavalt ligi.

Tahvlitesse on eelinstallitud rakendused, mis annavad tasuta juurdepääsu laiale valikule digitaalsetele väljaannetele. Võid sirvida nii eesti tuntud väljaandeid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud ajakirju: näiteks Postimees, Äripäev, Director, Time, Foreign Affairs, Vogue, The Guardian või Wall Street Journal. Tahvelarvuti annab tasuta juurdepääsu ka neile ajakirjadele ja ajalehtedele, mille online-väljaande lugemiseks oleks vaja soetada ligipääs.

Tahvelarvutid teevad targaks

Ootame ka õpilasi tahvelarvuteid kasutama. RaRa varasalves on hulk põnevaid veebimänge ja iseseisvaks raamatukogu avastamiseks mõeldud aardekaarte, mida asume nüüd katsetama tahvelarvutites. Kooligrupid, kes osalevad RaRas otsimismängudes, saavad riiulite vahel seigeldes testida koos meiega digitaalseid platvorme. Hariduskeskuse loodud veebi- ja otsimismängud leiavad tee Hubletisse pärast veebruari koolivaheaega.

Tõnismäe teenuseid loome koos

2024. aasta esimeses pooles alustab RaRa prototüüpide sarjaga, mille raames proovime läbi mitmed teenused, mida tulevikus rekonstrueeritud Tõnismäe majas külastajatele pakkuda plaanime. Häid ideid on palju, aga just katsetamise käigus loodame neid tõeliselt kasutajasõbralikeks lahendusteks lihvida. Sellel teekonnal mängib väga olulist rolli kasutajate tagasiside, mille eest iga projekti puhul väga tänulikud oleme.

Tahvelarvutite kasutuselevõtt on tuleviku teenuste sarjas esimene ning kestab kokku neli kuud – veebruarist mai lõpuni. Projekti kaudu paneme proovile osa enda nägemusest iseteeninduslikust raamatukogust ning üritame aru saada, kuidas seda tehnoloogia abil toetada. Kuna tegemist on ajutise projektiga, siis iseteeninduslikud lahendused täiel võimsusel ei toimi. Tahvelarvuti kasutamiseks saad pöörduda esmalt teenindaja poole, kes juhendab seadme avamist ja annab keskkondade jaoks vajalikud paroolid.

Tahvelarvutid töötavad mugavasti RaRa Narva mnt majas ja võrgus. Koju laenutamiseks need mõeldud ei ole ja väljaspool raamatukogu hoonet need ka ei tööta. Leiad tahvelarvutid meie väikse maja esimesel korrusel, teenindaja leti juures.

Kui oled meie majas tahvelarvutit kasutanud, siis jaga meiega enda kogemust!