Vaata lahtiolekuaegu
kauneimate väljakuulutamine

Selgusid Eesti kauneimad raamatud ja lasteraamatud

10. veebruar 2023

Reedel, 10. veebruaril selgusid Kirjanike Maja musta laega saalis 2022. aasta kauneimad Eesti raamatud, mis valiti kahes kategoorias ja 178 kandidaadi hulgast. “25 kauneimat Eesti raamatut” ja “5 kauneimat Eesti lasteraamatut” ootab veebruari lõpuni väljapanek Solaris keskuse 2. korrusel alal rahvusraamatukogu saatkonna ees ning osalemine maailma kauneimate raamatute konkursil. 

Kauneimad Eesti raamatud 2022

“Tehisintellekti jõudmisega illustratsioonide maailma lähevad ajad järjest huvitavamaks. Žürii üks ülesannetest oli leida hägustunud piiridega raamatute kunstis need tööd, mis on tehtud pea ja südamega,“ kõneles 25 kauneima raamatu žürii esimees Asko Künnap, kes viitas, et arvesse võeti raamatute isikupära, originaalsust ning kõiki nüansse, mis mõjutavad raamatu visuaalset terviklikkust.  

5 kauneima lasteraamatu žürii esimees Anne Pikkov kõneles, et visuaalne loojutustamine on aina suuremat kaalu omav nähtus maailmas. “Omanäoline emotsionaalne ja kultuuriline intelligentsus, mida kunstnikud oma töösse toovad, on endiselt oluliseks teguriks kvaliteetsete lasteraamatute loomisel,” arutles staažikas kujundaja Anne Pikkov, kelle sõnul ei saa unustada, et pildiraamatud on olulised lugude, väärtuste ja traditsioonide hoidjad. “Mõjusad ka mitmekesisuse ja empaatia vaatenurgast. Ilma nendeta on lastel vähem võimalusi õppida tundma erinevaid kultuure, kogemusi ja vaatenurki.” 

Raamatute kunstilise kujunduse arengut peegeldavatel konkurssidel joonistuvad välja trendid ning värskete laureaatide töödes oli näha, et mängitud oli oma joonistamise ande, fotokunsti ja digiprogrammide võimalustega. Päris AI valmislahendust veel siiski ei olnud. Kuna piirid käsitsi tehtud joonistuste, digillustratsioonide ja analüüsivõimega AI vahel muutuvad üha hägusemateks, siis žüriide otsustes mängis rolli, et tunnustuse saajate hulgas valitseks tasakaal erinevate lähenemiste kui eelarvete osas.   

Kauneimate raamatute valimiseks oli moodustatud kaks žüriid. “25 kauneima Eesti raamatu” konkursil osales 135 raamatut ja eraldi “5 kauneima Eesti lasteraamatu” kategoorias oli 43 teost. Kokku hinnati 178 teost 85 kirjastuselt.  

Võidutööd on näha veebis ja näitusel

Kauneimate raamatute kataloogiga saab tutvuda siin

Konkursside „25 kauneimat Eesti raamatut 2022“ ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2022“ võidutöödest on avatud veebruari lõpuni näitus Solaris keskuse 2. korrusel Eesti rahvusraamatukogu Solarise saatkonna ees. Külalistel on võimalik hääletada neile enim meeldinud raamatu poolt. Hääletanute vahel loositakse välja raamatupoodide kinkekaardid. Oma arvamust saab avaldada suuremates Rahva Raamatu ja Apollo poodides.

2022. aasta 25 kauneima raamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti trüki- ja pakenditööstuse liidust Gunnar Kalajas, Eesti kirjastuste liidust Vallo Kalvik, Eesti kujundusgraafikute liidust Tuulike Kivestu-Rotella, Karel Korp, Asko Künnap ja Endla Toots ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.

2022. aasta 5 kauneima lasteraamatu žürii koosseisu kuulusid Eesti lastekirjanduse keskusest Anneliis Lepp, Eesti kirjastuste liidust Triinu Lepp, Eesti kujundusgraafikute liidust Regina Lukk-Toompere, Piret Niinepuu, Anne Pikkov, Priit Rea, Tiina Mariam Reinsalu ja Ulla Saar ning Eesti rahvusraamatukogust Rene Mäe.  

Alates 1958. aastast alguse saanud konkurss aitab leida kaasaegse raamatu kunstilise kujunduse ja trükitehnilise teostuse parimaid näidised. Maailma tasemel on Eesti raamatud toonud koju mitu medalit. Ka sel aastal lähevad kauneimad raamatud esindama Eestit maailma kauneimate raamatute konkursile. 

Lugejate hinnangul pärines kauneim raamat Eesti klassikast 

Märtsis selgusid Eesti kauneimate raamatute seast publiku lemmikud ning ligi 500 hääletussedeli põhjal pääses enim mõjule Eesti noorsookirjanduse klassika värskes ja julges kujunduses. Kõige rohkem hääli kogus kaheosaline sari “Kadri” ja “Kasuema”.

25 Eesti kauneima raamatu ja 5 kauneima lasteraamatu konkursside publikuhääletusel osales 464 inimest, kellest 65 andis hääle Silvia Rannamaa kaheosalisele sarjale “Kadri” ja “Kasuema”, mille on kujundanud Eiko Ojala. Publiku lemmikut iseloomustab julge ja värske toon, millesse on pakendatud Eesti noorsookirjanduse klassika.  

Rahva Raamatu ja Apollo suuremates poodides ning Eesti Rahvusraamatukogu Solarise keskuses asuva saatkonna juures toimunud publikuhääletus tõstis esile veel 2022. aasta kauneimatest raamatutest Eero Epneri kirjutatud ja Margus Tamme kujundatud elulooraamatu „Lembit Ulfsak“, Britt Urbla Kelleri kujundatud viieosalise sarja „Varraku kuldsari“, Ain Raal kirjutatud ja Kalle Toompere kujundatud “Raeapteek 600” ja Oscar Wilde’i kirjutatud ja Mai Greppi kujundatud “Komöödiad”. 

Publikuhääletus toimus ajavahemikus 11– 28 veebruar. Kõikide hääletajate vahel loositi välja auhindadena raamatupoodide kinkekaardid. Võitjaks osutusid Liisu P. ja Janelle J. Rahvusraamatukogu auhinna sai loosi tahtel Elo V. Võitjatega võetakse ühendust!  

Kauneimad alustavad tuuri  

Kauneimad raamatuid saab igas Eesti nurgas tänavu ka ise näha. Konkursi võitnud teosed rändavad mööda Eesti raamatukogusid kogu aasta vältel. Rändnäitus saab alguse Narva Keskraamatukogust ning seejärel liigub edasi teistesse maakondadesse.  

Kauneimate raamatute konkursse korraldavad Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kujundusgraafikute Liit, Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit.   


Publiku lemmikud loetelus 

Sari: “Kadri”; “Kasuema”  
Autor Silvia Rannamaa,, kujundaja Eiko Ojala, väljaandja Rahva Raamatu Kirjastus 

Lembit Ulfsak”  
Autor Eero Epner, kujundaja Margus Tamm, väljaandja kirjastus Caligari, 

“Varraku kuldsari”  
kujundanud Britt Urbla Keller, väljaandja kirjastus Varrak,  

“Raeapteek 600”  
Autor Ain Raal, kujundaja Kalle Toompere, kirjastus Aasta Raamat 

 “Komöödiad”  
Autor Oscar Wilde, kujundaja Mai Grepp, väljaandja kirjastus Postimehe Kirjastus.