Vaata lahtiolekuaegu
Karl Martin Sinijärv

Sinijärv: jätku lugemis(t)ele!

25. jaanuar 2024
Maian Kärmas „Manilundila“
Manilundila Maian Kärmas 2023

Hea lasteraamatu loomiseks on palju võimalusi ja lähenemisi ning veel enam on viise, kuidas kapitaalselt puusse panna. Ebaõnnestumised lastekirjanduses on aga tunduvalt ohtlikumad kui suurtekirjanduses, sest väikese inimese vaimne vundament laotaks lugudest. Inimese alusmüüri kivid on raamatukujulised. 

Seda enam teevad rõõmu raamatud, mis on küll suunatud üsna pisikestele, ent mille lugemine teeb südame soojaks ka aastakümneid järgemööda lugenud tindipeal. Õigupoolest peabki laste lugemisvara ainult sellisena, et mitte kellelgi sõltumata vanusest ei oleks piinlik selle tekstiga suhestuda. Maian Kärmas on ülesandega ilusti toime tulnud. Eeskujulikult teostatud ja omapärane muinaslugu, pärise ja mänguilma vahelise loomuliku liikumisega. Ühtaegu ajatu ja ajaloohõnguline, parimas mõttes vanamoeline ja ometi vaieldamatult tänapäevane lugu. 

„Manilundila“ on ka arvestatavalt pikk, üle neljasaja lehekülje. Ses mahus romaani pole sugugi kerge logisemata koos hoida ka kogenud autoril. Lettidel ja riiulites on hiigelkogustes ohtrate illustratsioonidega lasteraamatuid, mil paar rida leheküljel, kui sedagi. Sellise raamatu ettelugemiseks kulub mõni minut, unejutuks võib mitut köidet vaja minna. „Manilundilat“ jätkub kauemaks. Ja pilte pole siin üldse. Autor usaldab oma kujutlusvõimet ja sõnaloomeoskust ega alahinda noort lugejat. Lugeja vastutasuks ei alahinda autorit. Raamat, nagu üks raamat olla võiks. 

Mark Twain „Elu Metsikus Läänes“
Elu Metsikus Läänes Mark Twain 2024

Mark Twain on mõnusa kirjanduse klassik ja seda täiesti teenitult. Eestiski tuntud juba palju sugupõlvi. Vinge sõnavana aga kirjutas kole palju ja hea on, et tõlgitakse ja ilmub maakeelse lugeja jaoks uusi teoseid. Sest Twaini on lihtsalt niivõrd hea lugeda, ta on tõesti nauditava keelega kirjanik (kiitus tõlkijale siinkohal). Muidu terane ja terav(meelne) pealekauba.

„Elu Metsikus Läänes“ on üks Twaini esimesi raamatuid ning tegelikult puhas reisikiri. Vähem ja rohkem ülevõlli fantaseeringute ja lisalugude ja kõrvalepõigetega. Sellisena aga köitev ja teabetihe läbilõige Ameerika Ühendriikidest 19nda aastasaja keskel, mil riik alles lapsekingades oli ning suurel osal territooriumist polnud mingit riiki õigupoolest ollagi. Rääkimata seadustest, rääkimata raudteest, rääkimata autodest. Coca-Colani oli jäänud peaaegu pool sajandit ja rokenrollini sajand. Ometi oli aeg väga vilgas, ohtlik, põnev ja täiesti teistsugune võrreldes tänasega. Leiab mõistagi ka ootamatuid sarnasusi. Igatahes reisipõnevikuna lugedes leidub siin usutavasti rahuldustpakkuvat päris paljude žanrite austajale. Mul ausalt öeldes ei meenu, et keegi oleks kunagi öelnud, et talle ei meeldi Mark Twain. Ta vist meeldis isegi kriitikutele!

Ligi kuussada lehekülge kaasakiskuvat tõsieluhuumorit Ameerika Kesk-Lääne kujunemisest on selge maiuspala laiadele rahvahulkadele.