Vaata lahtiolekuaegu

Rahvusraamatukogu haridus- ja loomealale asetati nurgakivi  

Täna, 17. aprillil allkirjastasid Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Martin Öövel ja Vivita juht Mari–Liis Lind koostöölepingu rekonstrueeritava Tõnismäe hoone haridus- ja loomeala kujundamiseks Eesti kultuuripärandi keskel.  

„Koostöölepingu allkirjastamine on kahtlemata märgiline ja tulevikku vaatav. Rahvusraamatukogu on ellu kutsutud selleks, et seista Eesti kultuuripärandi säilimise ja kättesaadavaks muutmise eest. Sõlmitud koostöölepe on oluliseks verstapostiks, mis võimaldab Rahvusraamatukogu uuenevas hoones kasutada ära era-avalik koostöö mudelit, et veelgi uuenduslikumalt ja haaravamalt tuua kultuuripärand eestimaalasteni. Tänane koostöölepe on oluline märk sellest, et rahvusraamatukogul on tugevad liitlased meie kultuurikeskkonna populariseerimise teekonnal,” kõneles Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Martin Öövel

„Vivita Leiutuslabori uuenduslikud mõtted ja Eesti Rahvusraamatukogu Eesti suurima inimkeskse avaliku (õpi)ruumi pakkujana ja kultuuripärandi kandjana moodustavad koos harmoonilise terviku, mis avab uksi uutele võimalustele ja avastustele. See leping ei ole ainult paberile pandud lubadus, vaid elav kinnitus soovist viia raamatukogu kogemus uuele tasemele,“ avaldas Vivita juht Mari-Liis Lind optimismi.  

Koostöös sündivad lahendused Tõnismäe hoone 3. korruse haridus- ja loomealale inspireeruvad nii novaatorlikkusest kui ka lähtuvad inimloomusele omastest põhivajadustest. Tuleviku rahvusraamatukogust leiab sünergiast sündinud köitvaid lahendusi, mis muudavad raamatukogu palju enam igapäeva elu osaks alates mudilastest kuni väärikani.  

Teine kolimine 

Rahvusraamatukogu planeerib rekonstrueeritud Tõnismäe hoone avamist hetketeadmistele toetudes 2027. aastal. Plaanide kohaselt saab Tõnismäe hoone ehituslikult valmis 2025. aastal ning niipea, kui ehitustolm on majast pühitud, tuleb hakata sisse kolima.  

Esimene kolimine Tõnismäe hoonesse toimus aastal 1991, mil oli valminud 1985. aastast alguse saanud Raine Karbi projekti järgi ehitatud hoone. Vabaduspüüdluse edasiviivas vaimus kasvanud ligi 44 000 ruutmeetrine arhitektuuripärl jõuti sisustada talgute ühtses ja optimistlikus meeleolus ligikaudu 2 aastaga. Rekonstrueeritud rahvusraamatukogu Tõnismäe hoones on ruutmeetrite arv kolimiseks sama, aga avalikkusele suunatud pinda on varasemaga võrreldes rohkem – ca 24 000 ruutmeetrit.  

Rahvusraamatukogu on pidamas läbirääkimisi koostöö alustamiseks Tõnismäel lisaks Taltechi ja EdTechiga. Tõnismäe hoone avamisel avab ka oma uue kodu uksed Eesti Rahvusarhiiv.  

Hoone võimaldab rentida ka väiksemaid alasid organisatsioonidele, kelle tegevus sobitub  avatud haridus-, kultuuri -ja kogukonnakeskusesse.   

Fotogalerii

20240417-0649
Vivita ja rahvusraamatukogu koostööleping | Autor Eiko Lainjärv