Vaata lahtiolekuaegu

Tehisintellekti pildivõistlusele esitati 82 tööd

20. oktoober 2023

Septembris välja kuulutatud tehistaibu pildivõistlusele olid oodatud osalema põhikooli õpilased ja gümnasistid, keda hinnati kahes kategoorias: 7.-9. ja 10.-12. klassid.

Konkurss äratas koolinoortes suurt huvi nii tehiintellekti valdkonna kui ka eesti kirjandusklassika vastu. Konkursile esitati 82 eriilmelist, meeleolukat ja vaimukat tööd. Eesti Rahvusraamatukogu žürii valis välja oma lemmikud ning eriauhindade võitjad. 

Žüriisse kuulusid haridusteenuste juht Angelica Õunapuu, õppedisainer Karin Gustasson, sotsiaalteaduste valdkonna juhtiv spetsialist Kristiina Kaju ning meediapädevuse spetsialist Kateryna Botnar

Žürii hindas, kas: 

  • valitud tsitaadi sisu oli loominguliselt kujundatud; 
  • töö kandis sõnumit ja oli originaalne; 
  • tööle olid lisatud vajalikud viited allikatele; 
  • töö tehniline teostus ja kvaliteet olid vastavuses õpilase vanusega. 

Autasu vääriliseks arvas žürii kaks tööd 7.-9. klasside ja kaks tööd 10.-12. klasside arvestuses, samuti määrati kaks eriauhinda. “Otsustada ei olnud lihtne, kuna loomingulisi ja originaalseid töid oli palju ning õpilased olid valinud väga põnevaid tsitaate, millega näitasid tuntud teoseid uues valguses ning innustasid vanu klassikuid taasavastama,” kommenteeris hindamisprotsessi haridusteenuste juht Angelica Õunapuu

Aitäh kõigile õpilastele, kes osalesid Rahvusraamatukogu tehisintellekti pildivõistlusel!

Pildivõistluse võitjad

10.-12. klasside kategooria, I koht

10.-12. klasside kategooria võitja Kairit K. lõi pildi Sass Henno raamatule “Elu algab täna”. Töö jäi silma keerulise mitmetähendusliku tsitaadi poolest, mis räägib Eesti sotsiaalsetest oludest ja ebavõrdsusest. Pilt paistis ühelt poolt tõetruu ning teisalt intrigeeriv. Kairit on kasutanud OpenArt AI keskkonda. 

Kairit K

 “Sa jumal! Ja mõelda vaid, nüüd kõik nässus ja vaja parandada ja kes teab, mis see maksab ja kas sellest juhist üldse veel asja saab. Mina ostsin üheksakümne teisel aastal sinna viiekordsesse kahetoalise korteri ja maksin kuuskümmend kolm tuhat selle eest, ja nüüd on nii kallis, et lihtsalt ei jõua pensionist pidada … no missa hing ütled … kõik on kallis nüüd … miski pole odav, ainult neil seal Toompeal on kõigil nii autod, aga meist nad ei hooli.” 

10.-12. klasside kategooria, II koht

Teise koha pälvib gümnaasiumi kategoorias Pavla G., kelle loominguline töö põhineb tsitaadil Friedrich Reinhold Kreutzwaldi raamatust “Eesti rahva ennemuistsed jutud”. Töö oli loodud gooti maali stiilis, mida teised õpilased oma teoste loomisel polnud kasutanud. 

Pavla G

“Kuulis ta kogemata, et öö varjul mõndagi peab sündima, millest sureliku inimese silmad midagi näha ei saa.” 

7.-9. klasside kategooria, I koht

Võitja Laura T. lõi Banksy stiilis meisterliku pilditeose A.H. Tammsaare “Põrgupõhja uus Vanapagan” järgi. Laura on kasutanud OpenArt AI keskkonda ning täpsustanud töökäsus toimumiskoha – Eesti ääremaa.   

Laura T

Üks usub kaljukindlalt, et ta on Vanapagan, aga elab kui inimene, teine usub, et ta on inimene, aga elab nagu Vanapagan. Nõnda on inimesega siin maa peal: ta kas usub võõriti või elab võõriti.

7.-9. klasside kategooria, II koht

Teise koha saab põhikooli kategoorias Dominick R., kes toetus Helga Nõu raamatule “Pea suu! Tõmba uttu!”. Dominick kasutas oma tõetruu teose loomiseks samuti OpenArt AI keskkonda. 

Dominick R

Nii mõeldes jooksevad uued kuumad joad üle näo, aga ma ei hooli enam sellest. Kõik mu ümber tundub nagu mähitud pehmesse vatti ja nüüd on juba palju kergem olla.” 

Eriauhinnad

Eriauhinnad pälvisid tööd, kus oli katsetatud tavapärasest rahvalike juttude illustratsioonidest pisut eristuvate stiilidega ning seeläbi saavutatud omanäoline tulemus.  

Eriauhinna saavad: 

  • Ksenia R. (“Eesti rahva ennemuistsed jutud”, Friedrich Reinhold Kreutzwald) 
Ksenia R

“Üks Kalevi sugulane, kuninga poeg, oli laias laanes metsalisi taga kihutades sõprade seltsist ära eksinud, nii et ta enam koerte haukumisest ega sarvede puhumisest teejuhatust ei leidnud.” 

  • Liisi K. (“Põrgupõhja uus Vanapagan”, A.H. Tammsaare) 
Liisi K

“Üks usub kaljukindlalt, et ta on Vanapagan, aga elab kui inimene, teine usub, et ta on inimene, aga elab nagu Vanapagan.” 

Täname andekaid osalejaid, nende abivalmis õpetajaid ning innustajaid, samuti rahvusraamatukogu žüriid ja konkursi meeskonda! 

Kõigi võitjate ja eriauhinna saajatega võtame eraldi ühendust. 

Esitatud tööd

Vaata galeriid konkursile esitatud töödest

Pavla G
Tehisintellekti pildivõistlus koolinoortele