Vaata lahtiolekuaegu
Foto: Edmond Dantes, Pexels.com

Tehisintellekti salaplaanid: kuidas valeinfo mängib valimistega

15. aprill 2024

Kateryna Botnar
RaRa meediapädevuse spetsialist

Uuendatud 23. augustil 2024.

Sõnal „valimised“ on potentsiaali saada kõige kasutatavamaks sõnaks 2024. aastal, arvestades inimeste hulka, kes käesoleval aastal maailma erinevates piirkondades valima läheb. Kas me oleme valmis valima ja kas oleme piisavalt teadlikud, et oma häält mitte kaduma lasta? Kõik taolised küsimused on jätkuvalt aktuaalsed, kuid nüüd on lisandunud uued seoses tehisintellektiga. Lihtsustades võiks öelda, et tehisaru oskab tõlkida inimfantaasiat teksti-, pildi-, audio- ja videokeelde. Sellele ei ole lihtne vastu hakata, eriti kui pole aimu, mida tehistaip just valimiste kontekstis teha suudab. Sestap oleme kokku kogunud mõned fragmendid ulatuslikust mosaiigist teemal „tehisintellekt ja valimised“, et oskaksite olla ettevaatlikud ja ka teadlikud uutest riskidest.

Soojenduseks soovitame lühikest arutelu neuroteadlase Jaan Aruga KUKU raadio pärastlõunasaates, et viia ennast teemaga kurssi ning tuletada meelde, mis on tehisintellekt ning millised on tema peamised omadused.

Järgnevalt mõned teemakohased uuringud ja artiklid välismeediast:

Rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialistid tegutsevad selle nimel, et inimesed oleksid meediateadlikud. Kui vajate täiendavat infot, nõuannet või soovitust, palun võtke meiega ühendust: [email protected].