Vaata lahtiolekuaegu
Foto: Pixabay.com

Uued väljakutsed seoses tehisintellekti pildiprogrammidega 

15. jaanuar 2024

Kateryna Botnar, RaRa meediapädevuse spetsialist

Kui eelmise aasta mais kirjutasin tehisintellekti pildiloomevõimest kui uudsest nähtusest, siis nüüd on põhjust rääkida pildiprogrammidest isiklikumas vaates, ehk kuidas igaüks saab endast tehisintellekti abil ise pilte luua. Ajal, mil paljud rõõmustavad avanenud võimaluste üle, on siiski tarvis korraks peatuda tehisintellektil põhinevatel pilditöötlusäppidel ning mõelda ohtudele, mida nende kasutamine võib kaasa tuua. 

Mõned pildiprogrammid toetuvad n-ö vanale tehnoloogiale ning võimaldavad nagu näiteks Photoshopiga, töödelda pilte vaid paari klikiga. Teised programmid pakuvad aga täiesti uusi võimalusi ja elamusi, mis on kättesaadava(ma)d puhtalt tänu tehisintellekti kiirele arengule. Nii et olemas on kaks erinevat äpitüüpi, millest üks aitab töödelda ja parandada pilte, teine aga loob piltidele uue sisu ‒ võtab midagi ära või paneb juurde.  

Ehkki enamus programme on mõeldud ja loodud meelelahutuseks, on neil ka negatiivne tahk. Selleks on tehisintellekti võimaluste pahatahtlik ärakasutamine võltsinfo levitamise ja inimeste eksitamise eesmärgil. Valdavalt on rakendused tasulised. Nende hind ulatub paarist eurost mitmekümneni. Mõned rakendused lubavad tasuta alla laadida vaid ühe või paar pilti kuus.  

Selles postituses käsitleme lähemalt neid pildiprogramme, mis said tuntuks tänu sotsiaalmeediale ja suhtlusvõrgustikele, kus pilditöötlusi peamiselt kasutatakse. Seda eelkõige endast tehtud piltide puhul. 

Pildiloomise rakendused

Esimesena tuleb jutuks Remini äpp. Ise kuulsin sellest sõpradelt, kes olid vaimustuses äpi võimalustest. Remini disain on kasutajasõbralik, selge ja kättesaadav kõigile inimestele vanuses 12+. Selleks et alustada oma piltide loomisega, tuleb tehisintellektile kõigepealt õpetada, kuidas sa välja näed ning laadida üles endast 8-12 pilti.  Teise sammuna tuleb valida, millisena sa tahaksid välja näha. Muuta võib oma välimust ja riietust, pildi tausta, kohta, kus pilt oli tehtud ja muud. Võimalik on ennast kujutada näiteks lapseootel, vanana või hoopis lapsena. Samuti on saadaval filtrid, mille abil saad näiteks siluda kortse, ilustada nägu, kohandada pilti CVga sobivaks. Võimalik on ka ühtlustada valitud pilti teiste piltidega oma sotsiaalmeediakontol. Remini äpp on tasuta, kuid pro-versioon maksab peaaegu kümme dollarit nädalas. Veebilehelt võib lugeda äpi populaarsust toetavat fakti, et Remini abil on töödeldud juba üle 100 miljoni pildi. Teisest küljest tähendab see aga seda, et veebis ringleb vähemalt 100 miljonit pilti, mille usaldusväärsuses võib kahelda.  

Lensa äpp pakub Reminiga sarnaseid võimalusi, kuid on rohkem tuntud oma Magic Avatar-i omaduse tõttu, mis teeb tavapildist kunstilise versiooni. Lensas saab töödelda, ehk siis ilustada olemasolevaid pilte ning luua endast sellise tunnuspildi, mis oleks nagu professionaalse fotograafi tehtud. Samuti võimaldab rakendus lõigata mõne objekti pildist välja ning panna selle teisele taustale. Sama funktsioon on olemas ka iPhonides, kuid Lensa tunneb paremini ära väljalõigatava objekti piirid ja nurgad, mistõttu on tulemus loomulik. Tasuta saab äppi kasutada vaid esimesel nädalal. Lensas loodud videotele lisatakse vesimärk. 

InstaPhotoAI laseb kasutajatel teha endast 6-12 selfi põhjal tehisintellektimudeli. See mudel näeb välja nagu inimene ise. Tehisintellekt õpib inimese eripärasid üleslaaditud fotode järgi, mis annab talle mänguruumi ning võimaldab vahetada inimese asendit pildil või muuta näoilmet. Kõik pildid on  professionaalse kvaliteediga ning sobivad sotsiaalmeediasse. Alghind on 9 dollarit kuus, mille eest saab töödelda 500 pilti. Sarnaseid võimalusi pakub ka Picsart programm, mille kuutasu on natuke madalam ja millel on ka seitsmepäevane tasuta kasutusperiood. Teistest äppidest eristub ta laiema tööriistavaliku (kleepsud, fondid jms) poolest.  

Natuke väiksemate võimalustega, kuid täiesti tasuta on SnapEdit äpp, mille peamine funktsioon on piltidelt objektide eemaldamine. Sellest on palju kasu turistidel, kui nad ei soovi oma fotodel näha teisi autosid, inimesi vms. Samuti võib ära võtta tekste, vesimärke ja logosid, mille järel võib pildi alla laadia või postitada selle otse äpist oma sotsiaalmeediakontole.  

Mida tähele panna

Kuigi enamus pilditöötlusvõimalusi on meile kättesaadavad kas tasuta või suhteliselt väikese tasu eest, peab alati mõtlema äppidega kaasnevale. Mõned suunavad küsimused:  

  • kas rakendust alla laadides anname talle ligipääsu oma galeriile või ainult valitud piltidele?  
  • kas me teame, mis pilves ja kui kauaks salvestuvad pildid äpis?  
  • kellel veel on luba minu fotosid vaadata?  
  • kas äpi partnerid pääsevad ligi loodud piltide galeriile? 
  • kuidas saab oma loodud pilte äpist kustutada?  
  • missuguseid isiklikke andmeid peame äpi kasutamiseks loovutama?   

Üks taoliste äppide kasutamisega kaasnev oht on see, et meie enda võltspilte võib keegi meie vastu kasutama hakata. Meediapädevuse tundides oleme õpetanud, et mida rohkem pilte ja videoid on ühest inimesest veebis saadaval, seda lihtsam on temast luua pahatahtlikku süvavõltsingut. Pilditöötluse äppide tõttu on ka võltsingute loomine kordades lihtsam. Tõsi küll, äppides rakendatakse vanusepiiranguid, kuid enamasti on just lapsed ja teismelised need, kes kasutavad erinevaid äppe kõige rohkem.  

Mõned riskifaktorid laste suhtes: 

  • kõik eelnevalt tutvustatud äpid võimaldavad töödelda ja ilustada pilte. See mõjutab eelkõige lapsi ja noori, kuna nad sooviksid elus täpselt samamoodi välja näha nagu pildil; 
  • kuigi äppide abil loodud pildid ja sisu peaksid olema turvalised, on näiteks Lensa kohta juba teatatud, et vahel on tehisintellekti loodud pildid liiga seksualiseeritud; 
  • nii mõneski äpis on olemas nn äpisisesed ostud, mis võib tekitada ohtu lapsevanemate pangakontole; 
  • küll mitte igas, aga mõnes äpis (nt PicsArt) on suhtlemisvõimalus ning lastega võivad hakata suhtlema võõrad inimesed. 

Ülalnimetatud riskid ja ohud ei tähenda sugugi seda, et pildiloomise äppe ei tohiks üldse kasutada, kuid nende kasutamine peab olema läbimõeldud ja mõistlik. Ka äpid ise rakendavad kontrollimeetmeid. Näiteks Lensa nõuab enne Magic Avatar-i kasutamist kinnitust kasutaja vanuse kohta ning väidab, et kõik pildid ja materjalid kustutatakse nende serveritest peale kasutamist. PicsArt eemaldab kasutaja isiklikud materjalid, kui kasutajakonto on kustutatud. Remini ei kogu kasutajate näoandmeid teenuse paremaks osutamiseks.  

Kokkuvõtteks tahan rõhutada: kui tekib kiusatus mõnda uut pilditöötlemise äppi proovida, siis isegi kui äpp tundub turvaline, ei saa me teda 100% usaldada ning arvata, et tingimused ei muutu. Igaühe mõistlik käitumine ja tarkus on aluseks taoliste äppide turvalise kasutamise juures. Nii et las need pildiäpid jäävad ikkagi meelelahutuseks, nagu nad on mõeldud, aga mitte pahatahtlike eesmärkide saavutamiseks.