RaRa väike maja, Narva mnt 11
E–R 10–20, L 12–19, P suletud
RaRa Solarise saatkond
E–P 10–19
3.–5.12 REMONDIKS SULETUD!
Uuemat andmekaitse kirjandust – 2023. aasta
28. jaanuaril tähistatakse Euroopa andmekaitsepäeva. Sellel puhul teeme lühikese kokkuvõtte eelmisel aastal RaRa-sse saabunud andmekaitsealasest kirjandusest. 2022. aastal avaldatud kirjanduse ülevaate leiab varasemast blogipostitusest.
Andmekaitse regulatsioonist kübermaailmas annab hea ülevaate Handbook of research on cyber law, data protection, and privacy. Käsiraamat haarab enda alla kõik hetkel päevakajalised teemad selles valdkonna, sh blockchain, tehisintellekt, sotsiaalmeedia, suurandmed. Law and technology in a global digital society vaatleb samuti erinevaid kübermaailma aspekte, sh krüptovaluuta, digitaalsed personaalsed assistendid, algoritmilised otsused.
Ühest olulisemast andmekaitse aspektist tänapäevases interneti-põhises maailmas – õigusest olla unustatud – kirjutab Paul Lambert on raamatus The right to be forgotten. Tegemist on juba teise, uuendatud trükiga ja see annab täieliku ülevaate selle kõikidest aspektidest ja viimase aja arengutest kohtupraktikas.
Andmekaitse sotsiaalmeedias on juba aastaid olnud nii privaatsusspetsialistide, kui seadusandjate huviorbiidis. Eelmisel aastal saabus RaRa-sse sellel teemal kaks raamatut. Legal guide to social media keskendub pigem ettevõtjate vaatenurgale: mida teha, kui andmesubjekt soovib oma isiakuandmete eemaldamist, kui kaebus puudutab kolmandate isikute postitusi, sotsiaalmeedia kasutamine töökohal jne. Facebook and the (EU) law seevastu keskendub just Facebook-i mõjule EL andmekaitse regulatsioonile ja selle tõlgendustele – EL püüetele reguleerida seda rahvusvahelist korporatsiooni, samas üritades mitte piirata inimestel võimalusi, mida Facebook neile pakub.
Laiema vaate riikide püüdlustest reguleerida digitaalseid platvorme annab Regulating digital markets. Raamat vaatleb väljakutseid, millega riigid on pidanud silmitsi seisma, et mõista uudse digitaalse maailma toimimismehhanisme ja vajadusest siiski luua õigusraamistik ka virtuaalsele maailmale.
Samal teemal, kuid teise nurga alt, jätkab Internet diplomacy. Kui varem rääkisid läbi ja leppisid maailma mängureeglid omavahel kokku kokku, siis nüüd osalevad diplomaatias suured rahvusvahelised digikorporatsioond – Google, Apple, Facebook ja Amazon. Nad mõjutavad riikide poliitikat ja ilma nende osaluseta ei lepita kokku ka kübermaailma reguleerivaid reegleid.
Lisaks eelnevatele, üldisematele raamatutele leiab RaRa kogust ka mitmeid väga spetsiifilise fookusega raamatuid:
Lisaks kirjutati 2022. aastal ka rohkelt magistritöid sellel teemal.
Kõiki raamatuid saab laenutada RaRa-s kohapeal, raamatukappi Viru Keskuses või Ülemiste Keskuses või pakiautomaadiga kodu lähedale.