Vaata lahtiolekuaegu
RaRa foto

ÜÜRS ja e-kataloog – mis neid seob?

27. november 2024

2022. a läbi viidud raamatukogude kliendiuuringust (Rethink, 2022) selgus, et raamatukogusid ei vajata enam ainult raamatute laenutamiseks või lugemiseks nagu varem, vaid raamatukogudest on kujunemas kultuuri- ja hariduskeskused, mis liidavad kogukondi. Raamatukogud kuuluvad infokeskkonda, mis muutub seoses kaasaegsete tehnoloogiate ja interneti laialdase levikuga. Seega on ka raamatukogu funktsioon muutumises ja et kasutajatele oleks võimalik pakkuda kaasaegseid ning tõhusaid raamatukoguteenuseid, peavad seda toetama ka kasutusel olevad süsteemid ja lahendused.

Uuringu tulemusi kinnitab ka Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu koostatud visioonidokument „21. sajandi raamatukogu“, kus tuuakse välja, et maailm meie ümber on kiiresti muutumas ning uute väljakutsetega peavad kohanema ja muutuma ka raamatukogud. Uuendused ja muutused ei pruugi meile veel täpselt teada olla, kuid need on võimalused arenguks. Koostöös saame selle, kohati hirmutava, teekonna ette võtta.

Eesti Rahvusraamatukogu koostöös teiste Eesti raamatukogude ja Kultuuriministeeriumiga on algatanud suurprojekti, et toetada raamatukoguvõrgu edasiarendamist ja ühiskondlike muutustega kohanemist. Tegemist on pikemaajalise projektiga, mille eesmärk on võtta kasutusele kaasaegne ja kasutajasõbralik ühtne üleriigiline raamatukogusüsteem, mis võimaldab raamatukogudel koondada oma andmed ühte kõigi osapoolte vajadustele vastavasse infosüsteemi. Ühtne infosüsteem võimaldab pakkuda tõhusamalt kvaliteetseid ja uuenduslikke raamatukoguteenuseid, mis aitavad vastata kasutajate uutele ootustele ja vajadustele.

Mida me mõtleme, kui räägime akronüümist ÜÜRS?

ÜÜRS on ühtne üleriigiline raamatukogusüsteem ehk teisisõnu raamatukogude jaoks välja töötatud tarkvara, mille osadeks on tulevikus lugejale suunatud ühtne e-kataloog ning keskne bibliokirjete andmebaas ja autentimislahendus.

Põhikomponentidega liidestatakse mitmeid toetavaid süsteeme ja lahendusi, mis on raamatukoguteenuste pakkumiseks vajalikud, kuid mis ei kuulu ÜÜRS-i mõiste alla.

Eesti Rahvusraamatukogu hangib ja juurutab ÜÜRS-i. Tervikprojekt koosneb mitmest mahukast alamprojektist. Esmajärjekorras liituvad aastaks 2027 ÜÜRS-iga Eesti Rahvusraamatukogu ja kohalike omavalitsuste rahvaraamatukogud.

ÜÜRS-i eduka lõpptulemuse saavutamiseks on ülioluline raamatukogude kaasatus ja panus selles protsessis.

E-kataloog

E-kataloog on ÜÜRS-i kontseptsiooni üks komponent ehk tegemist on keskkonnaga, mis on suunatud raamatukogude kasutajatele. Uus e-kataloog pakub kasutajatele mugavaid ja lihtsaid lahendusi raamatukoguteenuste kasutamiseks.  

Eesmärgiga toetada ühtse üleriigilise e-kataloogi loomist ning arendamist on moodustatud e-kataloogi töörühm, kuhu kuuluvad erinevate raamatukogutüüpide esindajad. Töörühm osaleb aktiivselt uue e-kataloogi arendusvajaduste kaardistamisel, kirjeldamisel ja arendajatele sisendi andmisel.

E-kataloogi töörühma esimene veebikoosolek oli 1. novembril. Kohtumise eesmärk oli töörühma liikmetega tutvumine, töökorra ülevaatamine ja edasiste plaanide arutamine. Töörühm hakkab kokku saama iga kahe nädala tagant. Esmalt vaatame moodulite kaupa (lugejaks registreerumine, laenutamine, otsimine jne) üle 2023. aastal ÜÜRS-i detailanalüüsi käigus koostatud e-kataloogi detailsed kasutuslood, mis sisaldavad e-kataloogi funktsionaalsuste kirjeldusi.

2025. aasta kevadel moodustatakse raamatukogusüsteemi tarkvara töörühm

Uue e-kataloogi arendamist ei pea alustama päris algusest, kuna Minu Raamatukogu (MIRKO) keskkonnas on juba praegu realiseeritud detailanalüüsis kirjeldatud e-kataloogi funktsionaalsuseid. Samuti tagab see e-kataloogi teenuse jätkusuutliku kasutamise ja võimaldab tulevikus sujuvamat üleminekut uuele raamatukogusüsteemile.

E-kataloogi töörühma ootab ees tegus ja töine 2025. aasta, millest annab ülevaate ka e-kataloogi ajakava joonis.

2025. aasta kevadel moodustatakse raamatukogusüsteemi tarkvara töörühm, kes toetab ja räägib kaasa raamatukogusüsteemi tarkvara hankimise protsessis, et jõuda Eesti raamatukogude vajadusi võrdselt rahuldava lahenduseni, mis toetab raamatukogude igapäevatöö protsesse ja tegevusi.

Tuleb ausalt tunnistada, et algus ja eesootavad muutused tunduvad rasked ja hirmutavad, kuid kui alustada, siis hakkavad ka teel olevad raskused kaduma.

Riina Felding
raamatukogusüsteemi ekspert

Kasutatud allikad ja taustainfo