RaRa väike maja, Narva mnt 11
E–R 10–20, L 12–19, P suletud
RaRa Solarise saatkond
E–P 10–19

Kes on tippteadja?
Tippteadja võib olla nii õpilane, tudeng kui ka näiteks mõne konkreetse teema huviline. Ta orienteerub teadusinfo otsinguportaalis nagu tippjuht strateegiates, leiab õiged allikad justkui kullaotsija kulla ja valdab guugeldamiskunsti nagu astronoom täheteadust. Tippteadjal on tippvõimed, mille abil kirjutab ta valmis veenva ja lööva faktipõhise uurimistöö, lõputöö või artikli. Veel enam, need kasulikud oskused on talle abiks kogu eluks! 10.–12. klasside õpetajad saavad oma õpilastele broneerida haridusprogrammi „Kiirtee usaldusväärse uurimistööni”, et saada tippteadjaks kogu klassiga. Sa ei soovi praegu konsultatsiooni ega programmi? Selle lehe lõpus leiad juhendi iseuurijale, et omal käel tippteadjaks saada.
Kuidas saada endale tippteadja tippvõimed?
Suurepärane uurimistöö saab alguse õigesti valitud allikatest. Eesti Rahvusraamatukogu pakub sulle kohapeal (Narva mnt 11, Tallinn) või veebis tasuta konsultatsiooni, mille käigus võib sinustki tippvõimetega tippteadja saada!
Konsultatsioonis sisaldub:
- tuur teadusinfo otsinguportaalis ja tasuta ligipääs muljetavaldavale hulgale maailma suurimatele andmebaasidele ja
- personaalne nõustamine, mille käigus leiad tee just sinu teemaga seotud kuldaväärt allikateni.
„Infonõustaja oli väga abivalmis ja võttis minuga kiiresti peale sooviavalduse laekumist ühendust. Ta seletas põhjalikult, vastas küsimustele ja oli igati abiks. Lisaks saatis ta veel lingid e-kirjaga järele. Jäin väga rahule. Meeldiv kogemus!”
Teadusinfo otsinguportaal
Otsinguportaali kaudu pääsed rahvusvahelistesse andmebaasidesse.
Anname sulle ülevaate teadusinfo otsinguportaalist ja tasuta ligipääsu enam kui 400-le teadusandmebaasile, kust leiad vajaliku materjali, et kirjutada valmis tippteadja tasemel uurimistöö, lõputöö või artikkel. Näiteks ootavad seal avastamist nii sellised teemad nagu kirjandus, kunst, muusika, teater, kultuur ja ajalugu kui ka õigus, majandus, sotsioloogia ja rahvusvahelised suhted.
Otsinguportaali sisse logimiseks vajad vaid ID-kaarti või mobiil-ID-d.
Personaalne konsultatsioon
Soovid leida allikaid näiteks essee, mõne muu kooliülesande, uurimistöö või artikli jaoks ning olla oma ala tippteadja? Aitame sul leida just sinu huvile vastavat erialast kirjandust ning õpetame, kuidas kõige paremini ja kiiremini teadusandmebaasides õigete allikateni jõuda.
„Nõustaja oli väga vastutulelik, rõõmsameelne ja tohutult abivalmis. Ma ei pidanud oma teadmiste (nende vähesuse) pärast häbi tundma, mind suunati heale teele, tänu millele saan oma referaati juba hõlpsamini kirjutama hakata.”
Tippteadja abimaterjalid
Selleks, et sinu uurimistöö sujuks, on nii mõndagi, millega ennast iseseisvalt kurssi saad viia. Uuri lähemalt:
Nutika guugeldaja meelespea
Guugeldamisel tasub meeles pidada nippe, mis säästavad nii aega kui ka närve. Paljud otsinguoperaatorid on universaalsed ning * või – või OR või () ja paljusid muid sümboleid saad kasutada ka teistes otsingumootorites ja andmebaasides.
„Nõustaja suhtumine oli niivõrd inimlik ja soe ning teemale lähenemine samas nii asjatundlik. Samuti jäid meelde sõnad, et pöörduge julgelt uuesti, kui midagi ununeb või uusi küsimusi tekib. Nõustamisaja sain kiiresti ja see oli väga positiivne. Tehniline ühendus töötas samuti tõrgeteta.”
Iseuurijale
Kui soovid end uute teadmiste ja infoallikate otsimisel ise proovile panna, siis jagame soovitusi, kuidas kõik vajalik hõlpsalt üles leida!
- Kui sa pole veel Eesti Rahvusraamatukogu kasutaja, siis registreeru. Selleks vajad ID-kaarti, Smart-ID-d või mobiil-ID-d. Meie juures saad laenutada raamatuid ja lugeda andmebaasides olevaid täistekste, sh Eesti ja välisajakirjanduse artikleid.
- Selgita välja oma teemat avavad märksõnad või autorid, kes sel teemal on kirjutanud. Märksõnade otsingul on abiks Eesti märksõnastik ja Sõnaveebi terminibaasid.
- Alusta otsinguid meie andmebaasides.
- Eesti raamatukogudes leiduvad raamatud, perioodika, noodid jm, e-ressursid leiad ESTER-ist.
- Usaldusväärsed humanitaar- ja sotsiaalteaduste teemalised artiklid, e-raamatud, uuringud ja analüüsid erinevatest andmebaasidest leiad meie otsinguportaalist, kui oled kasutajana sisse loginud. Eraldi saad e-raamatuid otsida portaali ülamenüüs avanevast aknast „E-raamatud“.
- Millised on parimad infootsingu trikid ja nipid ning kuidas kasutada erinevaid andmebaase? Abiks on Youtube’i õppevideo.
- Vaata ka näiteid erialainfo andmebaasidest. Meie kogudest leiad info otsimisel tuge erinevatel teemadel, näiteks õigusinfo e-kursus või Eesti kaartide veebileht.
Kui vajalikku raamatut või artiklit Eesti raamatukogudes ei leidu, saab seda postikulu eest tellida teistest raamatukogudest. Selleks täida raamatukogudevahelise laenutuse tellimisvorm otsitava teose andmetega.
Pane oma tippvõimed proovile!
Mäng ei avane? Mine otse Typeformi.