Tudengi abipakett
Käes on kursuse-, lõputöö või essee kirjutamise aeg, aga allikad on ikka puudu ja juhendaja ei vasta kirjadele?
Eesti Rahvusraamatukogu saab aidata. Panime kokku tudengite abipaketi, milles sisaldub:
- teadusinfo otsinguportaal, mis annab tasuta ligipääsu maailma suurimatele andmebaasidele
- personaalne infonõustamine, mis aitab spetsialistiga koos vajalike allikateni jõuda
- kavalad nipid guugeldamiseks, mille abil leiad õige info üles ka teistes otsinguportaalides
„Infonõustaja oli väga abivalmis ning võttis minuga kiiresti peale sooviavalduse laekumist ühendust. Seletas põhjalikult, vastas küsimustele ning oli igati abiks, lisaks saatis lingid veel meili peale. Jäin väga rahule! Meeldiv kogemus!”
Teadusinfo otsinguportaal
Teadusinfo otsinguportaali kaudu pääsed rahvusvahelistesse andmebaasidesse.
Anname sulle tasuta ligipääsu suurele hulgale teadusandmebaasidele, kust leiad vajaliku materjali, et kool lõpetada või teadustöös uuele tasemele jõuda.
Andmebaasidesse pääsed läbi rahvusraamatukogu otsinguportaali.
Sisse logimiseks on tarvis vaid ID-kaarti või mobiili ID-d.
“Nõustaja oli väga vastutulelik, rõõmsameelne ning tohutult abivalmis. Ma ei pidanud häbi tundma oma teadmistes (nende lakkamises), mind suunati heale teele, tänu millele saan oma referaati juba hõlpsamini kirjutama hakata.”
Personaalne infonõustamine
Personaalne abi info otsimisel aitab kokku hoida aega.
Soovid leida materjale essee, uurimistöö või muu kooliülesande jaoks?
Tule personaalsele infonõustamisele, mis aitab orienteeruda enam kui 400-s andmebaasis. Nõustamine kestab tund aega ning selle vältel aitab meie infospetsialist sul erialast infot leida ning õpetab teadusandmebaasidest kiirelt vajalikke allikaid otsima.
Personaalsest infonõustamisest on kasu, kui:
- kirjutad uurimus- või lõputööd ning vajad abi, et leida teemaga seotud raamatuid ja artikleid;
- tahad õppida kasutama erinevaid andmebaase või saada rohkem teada raamatukogu teenustest;
- soovid koolitust, mis on mõeldud tudengitele/spetsialistidele erialase info leidmiseks.
Registreeri end infonõustamisele ja me võtame sinuga ühendust, et sobiv aeg kokku leppida. Nõustamine toimub rahvusraamatukogus kohapeal või video teel ja on kõigile soovijatele tasuta.
“Niivõrd inimlik ja soe suhtumine nõustaja poolt ning samas asjatundlik lähenemine teemale. Samuti jäid meelde sõnad, et pöörduge julgelt uuesti kui midagi ununeb või uusi küsimusi tekib. Nõustamisaja sain kiiresti ja see oli väga positiivne. Tehniline ühendus ka töötas tõrgeteta.”
Kui osav infootsija sa oled?
Kavalad nipid guugeldamiseks
Info otsimisel väljaspool rahvusraamatukogu otsinguportaali tulevad kasuks aga järgmised kümme nippi, mis hästi aega ja närve kokku hoiavad. Kuna hästi paljud otsinguoperaatorid on universaalsed ning * või – või OR või () ja paljusid muid sümboleid saad kasutada ka teistes otsingumootorites ja andmebaasides.
-
Kui otsid midagi konkreetset, kasuta täpsema tulemuse saamiseks jutumärke. Kui otsitav fraas on jutumärkides, siis saab otsingumootor Google aru, et peab otsima kogu seda fraasi (mitte mõnda sõna fraasist).
Näiteks: kui otsid meediaõpetus eesti koolides, siis otsib Google neid kõiki sõnu eraldi ja kuvab sulle terve portsu vasteid. Kui aga kasutad jutumärke ja otsid “meediaõpetus eesti koolides”, siis otsitakse sulle vaid sellele fraasile vastavat infot.
-
Võib ette tulla, et sul on vaja otsida infot kindlalt veebilehelt. Selle asemel, et surfata veebilehel või kasutada antud veebilehe otsingut – mida võib-olla ei eksisteerigi või see ei anna otsitud vastet –, saad kasutada hoopis Google’i abi.
Näiteks: soovid teada, mida kujutab endast Rahvusraamatukogu infonõustamine, siis guugelda infonõustamine site:nlib.ee. Google otsib sulle siis infonõustamise kohta teavet ainult Rahvusraamatukogu kodulehelt.
-
Tärnid on guugeldamisel head abimehed, kui sa pole kindel, mis sõnu täpsemalt otsid. Seda on hea illustreerida laulusõnade otsimisega. Lihtsalt pane tärn nende sõnade asemele, milles sa pole kindel ja Google täidab need tühimikud ise.
Näiteks: guugeldades “mu * mu * ja rõõm” leiab Google sulle vasteks Eesti hümni laulusõnad. Kui aga pole kindel, millises käändes või pöördes peaks sõna olema, siis võid tärni panna sõnatüve järele.
-
Oletame, et sul on lemmik välismaine uudisteportaal, kust käid uudiseid lugemas, aga ajapikku muutub see leht veidi igavaks ja tahaksid mõne uue veebilehe leida. Google’i abiga saad leida sarnaseid lehti, tuleb vaid teada, missugune “valem” otsingumootorile ette sööta.
Näiteks: selle asemel, et lugeda uudiseid lehelt reuters.com, anna Google’ile käsklus related:reuters.com. Vasteks leiab otsingumootor sarnaseid uudisteportaale, mille seast saad omale uue lemmiku valida. Tuleb kasuks ka siis, kui uurimistöö jaoks on vaja leida.
-
Google’i otsingumootor on päris paindlik. Ta teab hästi, et vaid ühte või ka kahte sõna otsides ei pruugi sa leida täpselt seda, mida soovid. Seega ta lubab sul kasutada korraga mitmeid fraase.
Näiteks: kui soovid leida infot lõputöö kirjutamise teemal, anna Google’ile käsklus otsida mitut fraasi, mis võiksid sulle soovitud vasteid tuua – “lõputöö kirjutamine” OR “kuidas kirjutada lõputööd”. Oluline on kahe fraasi vahele märkida sõna “OR”, kuna see annab otsingumootorile märku, et ta peab leidma vasteid mõlemale fraasile.
-
Kui sisestad Google’i otsingukasti liiga palju sõnu, siis see võib küll anda palju erinevaid vasteid, aga mitte seda, mida tegelikult otsisid. Ära kasuta liiga keerulisi otsingufraase, vaid piirdu ainult oluliste sõnadega.
Näiteks: selle asemel, et otsida millised raamatukogud on praegu avatud, kasuta lihtsalt raamatukogu avatud või lisa juurde ka konkreetse linna nimi, mille kohta soovid infot leida – raamatukogu avatud pärnu.
-
Otsingust saad välistada sõnu, kui paned neile ette sidekriipsu. Näiteks kui sul on kindlasti vaja saada otsingutulemusi nimele Ivo, kuid ei soovi saada tulemusi Ivo Linna kohta, otsi Ivo -Linna.
-
Otsi lehekülgi, kes viitavad sind huvitavale lehele. Oletame, et teadustöö jaoks tahad saada ülevaadet, kes on viidanud Rahvusraamatukogu kodulehele, otsi link:www.nlib.ee. Kui aga tahad, et nlib.ee leheküljelt endalt tulemusi ei kuvataks, otsi link:www.nlib.ee -site:nlib.ee.
-
Oletame, et tahad otsida riigieelarvete kohta 2015-2020. Siis otsi riigieelarve 2015..2020. Kui aga tahad otsida ainult rahandusministeeriumi kodulehelt, trüki sisse riigieelarve 2016..2018 site:fin.ee. Kui aga tahad, et ei antaks tulemusi, kus sisaldub samal ajal väljend riigi eelarvestrateegia, siis otsi riigieelarve 2016..2018 site:fin.ee -“riigi eelarvestrateegia”.
-
Oletame, et sa tead, et otsitav info peab olema pdf-failis. Väga lihtne! Lisa otsingureale otsitava sõna või fraasi järele filetype:pdf. Nii saad otsida ka muid faile (txt, epub, pptx jne)! Eriti kasulik on see teadustööde tegemisel või raportitest sisu otsimisel. Kuid nii saad ka otsida Power Pointi ettekandeid jms!