Vaata lahtiolekuaegu
Infomüra

OTSE: 17.30 RaRa Infomüra: Kes mõjutab mõjuisikuid?

18. aprill 2023

Mõjuisikute mõjuväli ulatub kaugemale kui ilu- ja moesoovitused. Eeskujud jagavad oma jälgijatega ka hinnanguid ja kogemusi näiteks tervise, seksuaalsuse, soorollide, lastekasvatamise, psühholoogia ning poliitika kohta. Need subjektiivsed seisukohad ei tulene aga ilmtingimata akadeemilistest ja erialastest ekspertteadmistest. Ometi jälgivad ja usaldavad tuhanded jüngrid isehakanud jutlustajate seisukohti. Ja mida suurem on mõjuisiku auditoorium, seda enam soovivad temaga koostööd teha ettevõtted, kes omakorda kahtlast infot võimendavad. Ent kas auditooriumi suurus ja sellised koostööd on ikka usaldusväärsuse pitser? On selline mõjuväli läbipaistev ja süütu?

Aprillikuu “Infomüral” võtamegi luubi alla ohtlikud ja destruktiivsed sõnumid. Samuti vaatleme, kuidas liberaalse ja konservatiivse maailmavaate konflikti oskuslikult võimendatakse. Kuigi maailm vajab konservatiivseid jõude just nagu liberaalseidki, siis sageli manipuleeritakse inimesi väärtuste sildi all toetama vaenulikke algatusi ja poliitikaid, mis võivad kahjustada nii demokraatiat kui ka meie kõigi põhiõigusi. Niiditõmbajad toimetavad aga sageli kulisside taga ning nii ei pruugi mõjuisikud isegi teada, kes “maksab ja muusika tellib”. Usaldavatest ja võlutud jälgijatest rääkimata.

Akuutset teemat avavad blogi Propastop kaasautor Rahel Aerin Eslas, sihtasutuse SALK asutaja ja eestvedaja Tarmo Jüristo ning antropoloog ja seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa. Arutelu modereerib rahvusraamatukogu meediapädevuse spetsialist Eva Ladva.

Osale RaRa väikeses majas kohapeal või veebis! Ülekannet näeb siinsamas aknas ning Eesti Rahvusraamatukogu Facebookis ja Youtube’is.